aktualności

Czy Krościenko będzie miastem - decyzja odroczona

25.02.2021

Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Krościenko miała zapaść decyzja dotycząca rozpoczęcia procedury nadania miejscowości statusu miasta.

Wcześniej dyskusja na ten temat odbyła się na komisjach, a przeprowadzone tam głosowania pokazały, że radni są podzieleni.

W dyskusji na sesji najpierw głos zabrał wójt Jan Dyda, który przekonywał radnych, że po przeprowadzonych w całej gminie konsultacjach większość mieszkańców chce, aby Krościenko znów było  miastem. Wójt  podkreślał, że zmiana statusu to szansa, która może się nigdy nie powtórzyć oraz że  Krościenko historycznie przez wiele lat było miastem i ma swój herb. Zwracał także uwagę, że jako miasto można starać się o więcej dotacji i przywilejów. 
Wójt zapewniał, że większość wątpliwości mieszkańców została rozwiana na etapie konsultacji: nauczyciele nie utracą dodatku wiejskiego, nie zostanie utracona subwencja oświatowa, rolnicy nie stracą dodatku do paliwa, ponieważ Krościenko ma mniej niż 5000 mieszkańców. Jan Dyda podkreślał także, że nie ma przepisu mówiącego o tym, że w miastach podatki są wyższe - o wysokości stawek podatkowych decyduje Rada Gminy lub Rada Miasta. 


Najwięcej emocji wzbudził temat agroturystyki w samym mieście, gdyż po wprowadzeniu zmian wynajem pokoi będzie mógł się odbywać tylko na zasadzie zgłoszenia działalności gospodarczej. Problem dotyczy terenu samego Krościenka  - w sołectwach nadal będzie możliwość wynajmowania do 5 pokoi bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej. Wójt  zaproponował, że Rada będzie mogła przegłosować program pomocy osobom związanym z agroturystyką, które finansowo stracą na zmianie statusu - np. poprzez roczne obniżenie podatku.

Część radnych podkreślała, że dużo osób prowadzi działalność agroturystyczną, a zmiana mocno uderzy ich po kieszeni - w tej chwili płacą podatek w wysokości 0,70 zł za mkw. wynajmowanej powierzchni, natomiast przy zarejestrowanej działalności gospodarczej stawka wyniesie 18,90 zł. Do tego dochodzą wszystkie podatki i ubezpieczenia jakie dotyczą każdej innej działalności gospodarczej. Przewodniczący Rady Stanisław Gabryś podkreślał, że wprowadzanie tak znaczących  zmian w okresie pandemii, która mocno uderzyła w branżę turystyczną, dla wielu mieszkańców może okazać się gwoździem do trumny. W związku z tym przewodniczący poddał pod głosowanie wniosek, o przeniesienie podjęcia  decyzji o zmianie statusu Krościenka do lutego przyszłego roku. Dziewięcioro radnych głosowało za wnioskiem, sześcioro było przeciw.
 
jd
 
 
komentarze