aktualności

Nocuj w lesie

25.02.2021

Do końca kwietnia wszystkie nadleśnictwa w Polsce muszą wyznaczyć specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Rezultaty pilotażu okazały się przełomowe, dlatego leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania na dziko w lesie będzie jeszcze więcej i zostaną wprowadzone na stałe. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko liczył ok. 1500 ha.

Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury - sam las i przyroda. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.

Nie trzeba zgłaszać pobytu pod warunkiem, że w jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Trzeba obowiązkowo zgłaszać na adres danego nadleśnictwa pobyt jeśli z noclegu korzysta grupa powyżej 9 osób i/lub powyżej 2 nocy. Należy otrzymać potwierdzenie od nadleśnictwa.
 
Wszelkie informacje o lokalizacji obszarów będą wprowadzone do Banku Danych o Lasach i na stronach internetowych nadleśnictw. Nie będzie żadnych oznaczeń w terenie - tablic, płotków, ogrodzeń, itp.

komentarze