aktualności

Turystykę odrodzą „maluczcy”

25.04.2021

Rok 2020 odwrócił wszystko do góry nogami. Zmiany dotknęły wszystkich, niezależnie od tego gdzie byli zatrudnieni, czy też jaką funkcję społeczną pełnili. Turystyka była jedną z branż najmocniej dotkniętych pandemią . Co dalej ? Jak będzie wyglądał następny rok turystyki ? Gdzie powinniśmy się spodziewać odbicia ?

Ubiegły rok nie był do końca stracony. Wiedzą to osoby, które choć raz w okresie lockdownów pandemicznych wyszły w Tatry lub Pieniny. Tłumy ludzi, którzy na nowo odkrywają Polskę. Tłumy ludzi uzbrojonych w czekany i raki wychodzą w góry, aby zrobić selfie na Ornaku lub Trzech Koronach. Tłumy ludzi, którzy zamiast spędzać zimę w Alpach lub tropikach, spędziły ją na grani Gorców uprawiając skitouring . Tłumy ludzi, którzy kiedyś spacerowali z podwójnym latte po Krupówkach, teraz codziennie rano koczują pod wypożyczalnią sprzętu sportowego w Kuźnicach. Wypożyczenie splitboarda / deska, która pełni funkcje nart podejściowych / graniczyło z cudem, a ratrak wywożący narciarzy pod Pilsko, cały czas miał pełne obłożenie. To znak dla nas wszystkich, że czas, aby dostosować się do nowych trendów panujących na rynku.
 
Turystykę odrodzą „maluczcy”. Oddolne ruchy tworzące turystykę kwalifikowaną, specjalistyczną czeka dobry rok. Domki na wynajem, małe rodzinne pensjonaty, butikowe hotele mogą być spokojne o tegoroczne lato. Niestety najwięksi gracze mogą mieć problem . Według Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego - IGHP, w sezonie wakacyjnym ponad 75 proc. ankietowanych hoteli deklaruje stan rezerwacji poniżej 20 proc., z czego aż 45 proc. poniżej 5 proc., a 2 proc. hoteli pozostanie zamknięte. Oferty turystyki kwalifikowanej z małymi grupami będą przeważały nad z niepewną turystyką masową. Spragnieni wypoczynku ludzie zamiast niepewnego wyjazdu do Tajlandii , zdecydują się na kurs skałkowy na jurze, lub skitoury w Tatrach. Wybiorą mały domek do wynajęcia zamiast wielkiego obiektu hotelowego. To już się dzieje ! Czas na zmiany!
 
Czas na specjalizacje. Czas na lokalnych organizatorów turystyki kwalifikowanej. Czas na lokalną sieć kontaktów i pracowników. Czas na promocję regionu pod względem aktywności.
Góry i aktywność, są w modzie – wykorzystajmy to!
 
Mountain Touch - Szczawnica
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 09 05.2021
  • 14 05.2021
  • 19 05.2021
reklama
dołącz do nas