aktualności

Kontrowersyjne tablice informacyjne

03.05.2021

Gmina Ochotnica Dolna duży nacisk kładzie na promocję regionu i rozwój turystyki. Działania te przynoszą wymierne efekty, jednak zwiększony ruch turystyczny wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Od czasu do czasu na szlakach dochodzi do spięć między mieszkańcami a turystami.

Jak wiemy tereny na których wytyczone są szlaki turystyczne i rowerowe są prywatną własnością mieszkańców gminy i służą im między innymi jako  drogi dojazdowe do pól. W związku z tym czasem pojawiają się różne problemy, wynikające w głównej mierze z nieświadomości turystów jaki jest status prawny tych gruntów. Niektórzy turyści wyrażają oburzenie gdy zobaczą jadący po szlaku traktor czy samochód. Z kolei mieszkańców denerwuje schodzenie piechurów ze szlaków i chodzenie gdzie popadnie.
 
Aby załagodzić konflikty władze gminy postanowiły rozwiesić tablice informujące, że szlaki znajdują się na terenach prywatnych, na których turyści mogą spotkać mieszkańców, którzy są uprawnieni do poruszania się  tam pojazdami mechanicznymi. Turyści proszeni są także o nie robienie mieszkańcom zdjęć bez ich zgody.
 
Sprawa ma dwa najważniejsze aspekty. Z jednej strony obowiązuje prawo własności - każdy właściciel gruntu ma prawo rozporządzać swoją ziemią i tylko od jego dobrej woli zależy czy pozwoli na przeprowadzenie przez swoja działkę szlaku turystycznego. Z drugiej strony gmina jest pięknie położona i mieszkańcy mogą  liczyć na dalszy rozwój regionu dzięki turystyce, jednak gościom należy stworzyć możliwość uprawiania różnych form odpoczynku i rekreacji.
Wójt Tadeusz Królczyk próbuje znaleźć złoty środek:
- Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom, którzy zgodzili się użyczyć swoje prywatne tereny pod szlaki turystyczne i zapewniam, że będziemy do skutku informować o ich statusie i dbać o dobre relacje między użytkownikami szlaków, a mieszkańcami. Mam nadzieję, że ta akcja informacyjna poprawi sytuację na szlakach już w najbliższy weekend – długi weekend majowy – zwrócił się do mieszkańców gminy. I tłumaczy sytuację gościom - Drodzy turyści, jesteście naprawdę bardzo mile widziany w Gminie Ochotnica Dolna, którą przecież odwiedzacie od wielu lat. Prosimy Was jednak o niewykonywanie zdjęć bez zgody mieszkańców oraz o nieutrudnianie prowadzenia im prac leśnych i rolnych, bo szlaki są własnością mieszkańców naszej Gminy.
 
Czy akcja informacyjna zlikwiduje pojawiające się co jakiś czas konflikty – czas pokaże.
 
JD
Fot. UG Ochotnica
 
 
 
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 09 05.2021
  • 14 05.2021
  • 19 05.2021
reklama
dołącz do nas