aktualności

Uroczystości Bożego Ciała w Szczawnicy

04.06.2021

Wczoraj w kościele katolickim obchodzona była Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Ulicami wielu miast w ten dzień przechodzą procesje. W Szczawnicy również pielęgnowana jest ta piękna chrześcijańska tradycja.

 
Po uroczystej mszy parafianie przeszli w procesji ulicami Szczawnicy. Poszczególne grupy parafialne niosły feretrony, chłopcy ubrani po góralsku dzwonili dzwoneczkami, natomiast dziewczynki sypały kwiatki przed Najświętszym Sakramentem. W procesji uczestniczyły również poczty sztandarowe szczawnickich instytucji, siostry zakonne,  mieszkańcy uzdrowiska oraz turyści.
 
Po drodze procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach, które przygotowali:  niepełnosprawni wraz z opiekunami z "Perły", Związek Podhalan, Caritas oraz  Róże Różańcowe. Oprawę muzyczną zarówno mszy św., jak i procesji zapewniła orkiestra dęta.
 
Wierni uczestniczący w procesji zabierali ze sobą gałązki brzozowe z drzewek przyozdabiających ołtarze. Tradycja mówi, że gałązki te mają właściwości uzdrawiające i ochronne (np. przed piorunami – wkłada się je w domach za świętymi obrazami lub za framugami drzwi.


Na zakończenie ksiądz proboszcz podziękował  wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystej procesji.
 
Weronika Błażusiak
fot. Zbigniew Lach
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 19 06.2021
  • 19 06.2021
  • 26 06.2021
  • 10 07.2021
  • 17 07.2021
reklama
dołącz do nas