aktualności

Jak lepiej współdecydować w samorządach?

16.04.2012

Konsultacje społeczne w trakcie podejmowania decyzji przez samorządy stają się normą.  

Nowoczesne i skuteczne rządzenie wymaga m.in. stałego rozwoju dobrych praktyk w zakresie partycypacyjnego tworzenia i wdrażania programów lokalnych. Specjalistycznej wiedzy w tym zakresie dostarcza Akademia Lokalnej Polityki Publicznej. Cykl warsztatów dla przedstawicieli samorządów z województwa małopolskiego rozpoczyna się 17.04.2012 roku. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej. Udział w Akademii jest bezpłatny.

 

Celem Akademii Lokalnej Polityki Publicznej (ALPP) jest wspieranie partycypacji w kształtowaniu  i realizacji skutecznych strategii rozwoju gmin, powiatów oraz dzielnic. Uczestnicy odbywających się w ramach wydarzenia szkoleń mogą zdobyć praktyczną wiedzę i przekonać się o zaletach partycypacji na poziomie lokalnym.

 

Udział w Akademii pozwoli m.in. na rozszerzenie wiedzy w zakresie planowania działań samorządów, połączonego z diagnozą problemów społecznych. W przypadku sytuacji kryzysowych ułatwi prowadzenie efektywnych negocjacji, a także pomoże w aktywizacji społeczności lokalnych.

 

Wyróżnikiem programu Akademii jest kompleksowe – z perspektywy mieszkańców oraz władz – spojrzenie na kwestie udziału społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji. Niejednokrotnie rozstrzygnięcia administracyjne są odbierane przez mieszkańców, jako narzucane i sprzeczne z ich interesem. Praktyka pokazuje jednak, że wspólna analiza oraz poszukiwania satysfakcjonujących obie strony rozwiązań budują zaufanie, które procentuje przy kolejnych projektach. W efekcie partycypacja publiczna pozwala skuteczniej i efektywniej decydować – komentuje Monika Eilmes-Glegoła – kierownik projektu „Decydujmy razem” w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

 

Program Akademii wzbogacają informacje z zakresu prowadzenia działań Public Relations, a także metodologii opracowywania strategii oraz dokumentów programowych. W trakcie ALPP uczestnicy mają również możliwość konsultacji własnych programów z ekspertami.

 

Akademię prowadzą wybitni specjaliści – praktycy i twórcy publikacji na temat partycypacji. Szkolenie prowadzone jest metodą dwóch kroków. W pierwszej części odbędą się warsztaty. W drugiej będą miały miejsce wizyty studyjne, połączone z seminarium.   

 

Tematami szkoleń będą:

 
 
  • „Strategiczne planowanie zrównoważonego rozwoju w jednostkach samorządu lokalnego” (Nowy Targ: 17-18 kwietnia 2012)
  • „Nowoczesny samorząd: Budowanie wizerunku samorządu poprzez rozwiązywanie
            problemów społecznych” (Tarnów: 7-8 maja 2012)
 
  • „Lokalne programy wspierania przedsiębiorczości i zatrudnienia”
          (Kraków: 25-26 kwietnia 2012)

 

ALPP jest realizowana w ramach projektu „Decydujmy razem”. Celem ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest  wzmocnienie systemu wspierania partycypacji w kształtowaniu i realizacji skutecznych strategii rozwoju.

 

Więcej informacji o ALPP, dokumenty rejestracyjne oraz o wiadomości o projekcie „Decydujmy razem” znajduje się na stronach www.frdl.mazowsze.pl oraz www.decydujmyrazem.pl

 

Dodatkowych informacji udziela Moderator Akademii z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: tel. (22) 351 93 19, e-mail: alpp@frdl.org.pl
 
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 12.2024
  • 22 12.2024
  • 24 12.2024
  • 27 12.2024
  • 31 12.2024
  • 31 12.2024
reklama
dołącz do nas