aktualności

Zbliża się kolejna edycja festiwalu Barokowe Eksploracje

13.07.2021

Opera Vivaldiego i wyjątkowe koncerty z udziałem wybitnych artystów w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.

Na program tegorocznej edycji międzynarodowego Festiwalu Barokowych Eksploracji złożą się trzy wydarzenia z udziałem ponad 80 artystów z 8 krajów. Koncerty z udziałem publiczności odbędą się w wybranych terminach sierpnia i września w Dworku Gościnnym w Szczawnicy.

Festiwal zainauguruje spektakl operowy „Farnace” z muzyką Antonia Vivaldiego. Operę w reżyserii Andrei Miltnerovej zaprezentują artyści z Pragi czeskiej pod dyrekcjąMarka Strynčla: orkiestra barokowa Musica Florea, tancerze zespołu Hartig Ensemble oraz zaproszeni soliści z Czech, Węgier i Hiszpanii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt.: „Karnawał Wenecki” autorstwa lokalnej artystki Joanny Dziubińskiej.

Centralnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie koncert prezentujący Oratoria Jana Sebastiana Bacha: Oratorium Wielkanocne BWV 129 oraz Oratorium na Wniebowstąpienie Pańskie BWV 11 z udziałem znakomitych  solistów: Magdaleny Podkościelnej, Margot Oitzinger, Benedikta Kristjanssona oraz Petera Koojia, w wykonaniu Baroque Collegium 1685 - Chóru i Orkiestry pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej.
Na zakończenie Festiwalu organizatorzy zaproszą na niezwykły koncert kameralny pt.:„Bach i mistrzowie francuscy”. W programie koncertu - dwawybrane Koncerty Brandenburskie, w tym niezwykle rzadko wykonywany w Polsce Koncert Brandenburski nr2 oraz taneczna muzyka francuskich mistrzów J.B. Lulliego i A.Campry wraz z historycznymi choreografiam i opracowanymi przez Edgara Lewandowskiego, zaprezentowanymi przez tancerzy zespołu Varsavia Galante. Koncertw wykonaniu orkiestry Baroque Collegium 1685 poprowadzi Agnieszka Żarska - dyrektor artystyczna Festiwalu oraz założycielka i kierownik zespołu Baroque Collegium 1685.
Wszystkie wydarzenia Festiwalu odbędą się w Centrum Kongresowym Szczawnica – Dworek Gościnny, historycznym sercu kultury Pienin. Niezwykły budynek zrewitalizowany został przez Rodzinę Mańkowskich – potomków hrabiego Adama Stadnickiego. To miejsce z niezwykłą duszą i charakterem usytuowane wśród zieleni Zdrojowego Parku Górnego w Uzdrowisku Szczawnica.

Organizatorem Barokowych Eksploracjijest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Pieniny SPA Resort oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Barokowe Eksploracje 2020zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz PKL Palenica.
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 19 09.2021
reklama
dołącz do nas