aktualności

Już za 2 tygodnie Festiwal Biegów Górskich

19.07.2021

Gorce Ultra-Trail - tu się wraca! Międzynarodowy Festiwal Biegów Górskich Gorce Ultra-Trail 2021 (w skrócie GUT), odbędzie się w dniach 30.07-1.08.2021 r. Bazą wydarzenia jest Ochotnica Dolna, tam też znajdują się start i meta prawie wszystkich dystansów

Na biegaczy czeka 5 tras o zróżnicowanej długości i trudności.
 
Sobota 31.07.2021, dystanse ultra
  • GUT 102 - 100 km i ponad 4000 metrów przewyższenia
  • GUT 84 - 84 km, + 4030 m
  • GUT 48 - 48 km czyli już “ultra”, bo “więcej niż maraton”
 
Niedziela 1.08.2021, dystans krótkie
  •  GUT 20 “Ochotnica Challenge” - piękna trasa dla górskich debiutantów, z punktem kontrolnym na gorczańskiej wieży
  •  GUT 12 - doskonały dystans na początek biegowej przygody, zwłaszcza, że trasa po krótkim podejściu prowadzi głównie w dół, wprost na metę w Ochotnicy Dolnej
 
Trasy biegów prowadzą przez 2 powiaty - nowotarski i limanowski, przecinają 6 gmin: Ochotnica Dolna, Nowy Targ, Mszana Dolna, Dobra, Niedźwiedź, Kamienica. Bieg obejmuje teren 3 nadleśnictw, a trasa koronnego dystansu GUT 102 przebiega przez Gorczański Park Narodowy i jest objęta ścisłym limitem zawodników ze względu na ochronę przyrody Parku.
 
Wspólny start, choć dystans nadal utrzymany
W tym roku ponownie możliwość wspólnego startu, na co bardzo czekali wszyscy biegacze. Nadal  konieczne będzie jednak ograniczenie liczby osób w biurze zawodów oraz w strefie mety, dlatego uczestnicy będą zapraszani w te miejsca z dbałością o liczbę osób wewnątrz strefy i po obowiązkowej dezynfekcji rąk na wejściu.
Odprawa zostanie przeprowadzona w formule on-line. Zostaną za to zachowane bogatow wyposażone punkty żywieniowe i posiłek na mecie z przepysznymi  potrawami od kół gospodyń wiejskich z Mszany Górnej, Szczawy i Ochotnicy. Warto wiedzieć, że - oprócz pięknych biegowych tras - to właśnie z jedzenia słynie GUT!
 
Coraz więcej biegaczy z regionu
Z roku na rok GUT widać na listach startowych rosnącą liczbę nazwisk z regionu gmin, przez które przebiega GUT. Mieszkańcy Ochotnicy Dolnej, Kasinki, Krościenka i Mszany coraz chętniej wychodzą z roli obserwatorów wydarzenia i stają na linii startu. To dobry znak aktywizacji sportowej, tak ważnej dla utrzymania zdrowia i dobrej formy! Rośnie też liczba wolontariuszy z regionu, szczególniei wśród dzieci i młodzieży.
 
Rok kobiet ultra i stali bywalcy
W 2020 został - po 5 latach - zdobyty Puchar Gorca, dzięki wyczynowi Bartka Gorczycy, który pokonał dystans 100 km w czasie poniżej 10 godzin. Czy u ktoś złamie ten rekord?  Zobaczymy! W tym roku o nagrodę finansową będą na wspomnianym dystansie ścigać się kobiety - 1000 zł nagrody trafi do najszybszej ultraski 2021. O podium będzie na pewno walczyć kilkukrotna zwyciężczyni, Katarzyna Winiarska, a także Ewa Majer i Anna Komisarczyk. Trzymamy kciuki za wszystkie panie!
 
Również na dystansie GUT 20 Ochotnica Challenge jest mocna stawka kobiet Na trasę wróci jedna z najszybszych kobiet w Polsce, Dominika Stelmach, a będzie się z nią ścigać m.in. Katarzyna Wilk, która w 2020 zajęła II miejsce.
 
Na GUT nie zabraknie silnych zawodników z powiatów nowotarskiego i limanowskiego. Na ulubiony dystans 84 km wraca trzykrotny zwycięzca Artur Baran z gminy Dobra, a trasę GUT 102 wybrał Piotr Wojnarowski  (III miejsce GUT 84 w 2020). Powodzenia!
NIewątpliwym rekordzistą jeśli chodzi o frekwencję na wydarzeniach GUT i GUT WINTER jest Sebastian Florek, który uczestniczył we wszystkich 8 dotychczasowych wydarzeniach. Taką frekwencję - poza organizatorami - ma także sędzia wydarzenia, Grzegorz Rybkowski. W lipcu obaj panowie po raz kolejny pojawią się w Gorcach. Najwyraźniej hasło Zakochaj się w Gorcach działa!
 
GUT SOLO lato 2021
W zeszłym roku wprowadzona została ze względu na sytuację epidemiczną formuła GUT SOLO, dająca możliwość indywidualnego startu na trasach GUT w czasie astronomicznego lata. Uczestnicy startują w dowolnie wybranym dniu, a trasę pokonują zgodnie z jej zapisem dostarczonym przez organizatorów, bez oznaczeń na trasie. Ze względu na duże zainteresowanie formuła  SOLO będzie kontynuowana również w 2021. Organizator zapewnia numer startowy, medal i pamiątkową koszulkę lub bluzę FINISHERA oraz - co ważne-  uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w sytuacjach wymagających interwencji (burza, zgubienie się itp.).
 
Wystartuj i zakochaj się w Gorcach!
Organizatorzy VI GUT serdecznie zapraszają na prawdziwe święto biegania w Gorcach!
 
Organizator:
Fundacja Run Vegan & Fundacja Małopolskie Szlaki
 
GUT 202! - INFORMACJE
Termin i miejsce: 31.07-1.08.2021, Ochotnica Dolna (województwo małopolskie)
Zapisy: 30.07-1.08: Biuro Zawodów w Ochotnicy Dolnej
Dystanse: 100 km, 84 km, 48 km, 20 km, 12 km
Informacje szczegółowe: www.gorceultratrail.pl
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 19 09.2021
reklama
dołącz do nas