aktualności

Właściciele sklepików szkolnych mogą składać wnioski o wsparcie

23.07.2021

Od dziś przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne i zostali poszkodowani przez pandemię COVID-19, mogą składać wnioski o postojowe i zwolnienie ze składek. Z umorzenia składek mogą też skorzystać piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni.

Sklepiki szkolne
Nowelizacja tarczy antykryzysowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców, którzy w jednostkach oświatowych sprzedają środki spożywcze, papiernicze i piśmiennicze uczniom, słuchaczom lub wychowankom (PKD 47.11.Z i 47.19.Z). Choć formalnie ich działalność nie była objęta restrykcjami, to z powodu zamknięcia szkół dotkliwie odczuli skutki lockdownu.
 
Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek za listopad, grudzień, styczeń, luty i marzec. Muszą jednak spełnić warunki i wykazać m.in. spadek przychodów o 40 proc. w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już uregulowali składki, a zostaną zwolnieni z ich opłacenia, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków (o ile nie mają zaległości na koncie).
 
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą sklepiki szkolne, będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe tyle razy, w ilu miesiącach mieli niższe przychody o co najmniej 40 procent. Maksymalnie ZUS wypłaci postojowe pięć razy w wysokości 2080 złotych. Aby ubiegać się o świadczenie, trzeba złożyć wniosek RSP-SK.
 
Piloci wycieczek i przewodnicy
Z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów (kod PKD 79.90.A). Muszą złożyć wniosek RDZ-M.
 
Wnioski
Wnioski o zwolnienie ze składek i postojowe można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie – przez PUE ZUS. Tam również będzie informacja o statusie sprawy. Wnioski o umorzenie składek (RDZ-SK dla sklepików szkolnych i RDZ-M dla pilotów wycieczek i przewodników) będzie można złożyć do końca września.
 
 
 
Anna Szaniawska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa małopolskiego
 
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 19 09.2021
reklama
dołącz do nas