aktualności

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!

25.07.2021

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Manden.) jest rośliną, która w bezpośrednim kontakcie jest niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia człowieka.

Naturalnie barszcz Sosnowskiego występuje na Zakaukaziu oraz w północno-wschodniej Turcji. W Polsce jest gatunkiem obcym, w dodatku bardzo ekspansywnym i inwazyjnym. To okazała roślina, która w sprzyjających warunkach może osiągać nawet pięć metrów wysokości, zazwyczaj jest jednak nieco niższa. Liście również ma duże – w granicach 1,2 do 2 metrów wysokości. Całości dopełniają białe duże kwiatostany osiągające średnicę 30-80 cm.
Barszcz żyje dwa do kilku lat, początkowo wytwarza tylko liście, natomiast w drugim lub trzecim roku zakwita (czerwiec-lipiec), a po zawiązaniu owoców i wydaniu nasion zamiera. Jeden osobnik potrafi wyprodukować od 20.000 do 100.000 nasion w ciągu sezonu wegetacyjnego. Część nasion obumiera, jednak spora ich liczba pozostaje w glebie, tworząc potężny bank nasion zdolnych do skiełkowania w kolejnych latach.
 
Zagrożenie ze strony barszczu Sosnowskiego jest dwojakie. Jako ekspansywna roślina zagraża rodzimej florze, potrafi tworzyć zwarte łany, które eliminują inne gatunki roślin. W sprzyjających warunkach może zająć obszar nawet kilkuset hektarów. Drugie zagrożenie wiąże się z toksycznością barszczu dla człowieka oraz zwierząt gospodarczych i domowych. Jego sok zawiera duże stężenie furanokumaryn - związków stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Związek ten, pod wpływem światła słonecznego w kontakcie ze skórą powoduje fotouczulenia, które wyglądają jak oparzenie II i III stopnia. Należy pamiętać, że parząca jest cała roślina oraz jej sok. Objawy (zazwyczaj bąble) pojawiają się już po ok. 15 min, czasem nawet do kilku dniach. Pamiętajmy, że w upalne dni rośliny wydzielają olejki eteryczne, które wdychane, mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty a nawet zaburzenia świadomości. Należy bezwzględnie unikać kontaktu z rośliną – nie dotykać!
Zwalczajmy barszcz Sosnowskiego!
W wielu regionach Polski od lat prowadzona jest akcja likwidacji tego gatunku. Bardzo ważne jest by usuwać zarówno pojedyncze osobniki, jak i mniejsze czy większe „plantacje”, które w naszych warunkach bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w pobliżu cieków wodnych. Więcej informacji na stronie http://barszcz.edu.pl/.
 
W Pienińskim Parku Narodowym i jego otulinie zwalczanie barszczu Sosnowskiego rozpoczęto w 1996 roku. Akcja prowadzona jest wzdłuż Dunajca, na odcinku od zapory wyrównawczej w Sromowcach Wyżnych do Sromowiec Niżnych, oraz w Przełomie Dunajca. Od roku 2021 r. usuwanie barszczu w otulinie Pieniński Park Narodowy prowadzi wspólnie z gminą Czorsztyn.
Obecnie na terenie Parku obserwuje się pojedyncze osobniki płonne (niekwitnące), natomiast w otulinie PPN barszcz występuje w zaroślach i na wyspach, gdzie usunięcie wszystkich osobników jest bardzo trudne. Głównym celem jest ograniczenie liczebności barszczu i nie dopuszczenie do powiększania się areału jego występowania. Jest to jednak bardzo trudne zadanie, nie tylko ze względu na biologię tego gatunku, ale też z powodu ciągłych dostaw nasion z górnej części zlewni rzeki, z miejsc gdzie barszcz nie jest usuwany.

PPN / jd
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 19 09.2021
reklama
dołącz do nas