aktualności

Bach i mistrzowie francuscy z aplauzem w Dworku Gościnnym w Szczawnicy

19.09.2021

Z nadkompletem publiczności oraz owacjami na stojąco odbyły się wrześniowe koncerty w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Barokowe Eksploracje w Szczawnicy. Oba wydarzenia poprowadziła Agnieszka Żarska - dyrektor artystyczna Festiwalu, która w ramach założonego przez siebie zespołu Baroque Collegium 1685 zgromadziła plejadę znakomitych muzyków z różnych części Polski i Europy.

Pierwszy z koncertów dedykowany był Oratoriom J.S.Bacha, zabrzmiało Oratorium Wielkanocne BWV 249 oraz Oratorium na Wniebowstąpienie Pańskie BWV 11. Muzyka została znakomicie zaprezentowana zarówno przez chór, w którego składzie wystąpili szczawniccy kameraliści, jak i  przez orkiestrę poszerzoną o sekcją trąbek i kotłów. Wokalne  partie solistyczne wykonali:  Magdalena Podkościelna - polska sopranistka, która na co dzień regularnie współpracuje z  Collegium Vocale Gent, jednym z najlepszych na świecie zespołów interpretujących muzykę Bacha, ponadto partie altowe zaprezentowała austriacka śpiewaczka Margot Oitzinger, tenorowe - pochodzący z Islandii Benedikt Kristjánsson, a basowe Peter Kooij - uznawany za jeden z najważniejszych autorytetów w dziedzinie wykonawstwa wokalnej muzyki Bacha.
Drugi z koncertów zaskoczył oryginalną koncepcją i doborem repertuaru.  W pierwszej części orkiestra Baroque Collegium 1685 zaprezentowała słynne Koncerty Brandenburskie J.S.Bacha , nr. 2 oraz nr 4, a partie koncertujące wykonali świetni instrumentaliści z Czech, Polski i Węgier: Magdalena Mala, Marek Niewiedział, Marek Špelina, Martina  Bernaškova oraz Laszlo Borsody. W drugiej części koncertu wybrzmiały fragmenty z oper-baletów Lulliego oraz Campry, kompozytorów których twórczość inspirowała z pewnością również Bacha. Choreografie historyczne znakomicie zaprezentowali tancerze zespołu Varsavia Galante: Edgar Lewandowski i Aleksandra Andruszkiewicz. Zostały one opracowane przez Edgara Lewandowskiego i umiejętnie uwspółcześnione-tancerze wystąpili we współczesnych, minimalistycznych kostiumach.
 
Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Pieniny SPA Resort oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Barokowe Eksploracje 2021 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz PKL Palenica. Dyrektor artystyczny - Agnieszka Żarska.
 
Tekst: SCK
Zdjęcia: Hieronim Makita
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 23 10.2021
  • 27 10.2021
  • 30 10.2021
reklama
dołącz do nas