aktualności

Dawne rzemiosło - efekty warsztatów

24.09.2021

W czwartek 23.09.2021 w Gmienie Czorsztyn odbyło się podsumowanie projektu "Dawne Rzemiosło - warsztaty tradycyjnego rękodzieła". W Domu Kultury w Maniowach zostały zaprezentowane wszystkie prace uczestników warsztatów.

Warsztaty zgodnie z planem rozpoczęły się w maju na terenie trzech wsi: Maniowy, Kluszkowce i Sromowce Wyżne. Edukacją objęci zostali uczniowie klas V – VIII szkoły podstawowej, którzy podnieśli swoją świadomość na temat lokalnego dziedzictwa i dawnych tradycji. W każdej miejscowości dostępne było 15 miejsc.


Zostały przeprowadzone zajęcia z:

- malowania na szkle (każdy uczestnik wykonał dwie prace o tematyce regionalnej),

- kaletnictwa (młodzież wykonała paski juhaskie z wykrojonych gotowych form ze skóry, ozdobili je metalowymi guzikami),

- makramy (uczestnicy nauczyli się wykonywać wiązane tradycyjne wzory które kiedyś wykorzystywane były do zdobienia chust)

- haftu koralikowego (uczestnicy nauczyli się haftowania koralikami i cekinami jednego z elementów zdobniczych gorsetów góralskich. Hafty zostały wykonane na tradycyjnym aksamicie)


Głównym celem projektu było wzmocnienie tożsamości kulturowej, poprzez wzrost świadomości na temat dawnych ginących zawodów oraz promocję rękodzieła ludowego. Przeprowadzone warsztaty tworzyły warunki do rozwijania aktywności twórczej, pobudzającej wyobraźnie i wrażliwość uczestników. Wypromowane zostały rękodzieła ludowe, które na nowo zyskały na wartości i stały się modne.
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2021
reklama
dołącz do nas