aktualności

Śmieciobranie

24.04.2012

Świat bez śmieci kochają dorośli i dzieci, czyli o tym jak przebiegła akcja  „Rodzinne granie w śmieciobranie”!

Opr. A.M.

Stowarzyszenie „Sprężyna”

 Sobotni wiosenny poranek, słońce wychyla się zza chmur, wokół rozciąga się bezkres pól  i widok na Jezioro Czorsztyńskie. Wokół cicho i spokojnie, czasem słychać świergot ptaków. Niemal bajka, rzec by można.

 

Ale cóż to… gdyby przyjrzeć się dokładniej, tuż pod drzewem wyraźnie widać sterczące  plastikowe i szklane butle. Jeszcze krok i bajka zamienia się w koszmar. W trawie walają się puszki, worki, zakrętki…a i tego mało. Pod cieniem drzew, ktoś urządził całe wysypisko pampersów, zapominając tym samym, że odmawia swym dzieciom zabawy na łonie natury  wśród zieleni traw i śpiewu ptaków. Aż ciężko uwierzyć, że ktoś zrobił to świadomie i celowo.

 

Na szczęście nie wszyscy zapomnieli jak ważna jest natura. Na jednym z pól, tuż obok przystani w Maniowach zbierają się ochotnicy, którzy chcą przypomnieć innym, że śmieci powinny lądować w koszach, a nie na łąkach, przydrożnych polach, czy lasach! Aby to zrobić, ustawiają się do drewnianej chatki, na której powiewa biała kartka z napisem „rejestracja”.

Tam, ochoczo uwijają się „Sprężyny” , które dbają, aby każdy na czas odebrał mapkę, worek i rękawice, które znacznie usprawnią pracę i pomogą w akcji sprzątania. Rodzinne granie w śmieciobranie przyciągnęło na przystań nie tylko młodych, czy znajomych, ale także całe rodziny. Warto dodać, że najmłodsza uczestniczka; 2,5 letnia Wiktoria Pearce była żywym dowodem na to, że każda para rąk jest ważna. Najmłodsza uczestniczka nie tylko dzielnie podążała za resztą swojej rodziny, ale także umieściła na jej koncie co najmniej kilka plastikowych butelek J Ostatecznie, po formalnościach 13 zarejestrowanych, 4-osobowych drużyn oraz kilku pojedynczych zwolenników akcji cierpliwie czeka na start.

I tak w samo południe, akcja rozpoczyna się, a ludzie z zapałem biorą się do pracy. Niemal z każdej strony słychać wesołe okrzyki drużyn i nawoływania do pośpiechu. Tuż obok palików, wyznaczonych, jako miejsce odbioru śmieci coraz szybciej piętrzą się stosy kolorowych, zapełnionych aż po brzegi worków, a teren wokół jakby zielenieje. Po godzinie, na głowy uczestników zaczyna nieśmiało padać deszcz, ale nikogo to nie zniechęca. Ludzie brną wśród traw, gałęzi, czy krzaków i cierpliwie wyłapują każdy nie pasujący tu element. Powoli znikają butelki, zakrętki i puszki.

Po godzinie 14, akcja kończy się, a uczestnicy z satysfakcją rozglądają się dokoła. Radość budzi ilość zebranych wspólnie worków - 198 szt. ! Związane worki będą liczone, a następnie załadowane na śmieciarkę Zakładu Gospodarki Komunalnej, tak aby nie zostało tu po nich nawet najmniejszego śladu.  Uczestnicy kiwają z zadowoleniem głowami - 32 ha świeżo uprzątniętego terenu! Teraz wśród czystych zielonych pól, wszyscy udają się na mały poczęstunek, dzieci biorą udział w przygotowanych dla nich konkursach, a jury liczy kolejne worki i ocenia wymyślone hasła.

Po chwili wszyscy czekają na ogłoszenie wyników. Jury z uśmiechem na twarzach odczytuje listę zwycięzców:

- 1 miejsce tj.  nocleg na Zamku w Niedzicy dla drużyny w składzie  : Janczy Sylwia, Janczy  Piotr, Janczy Krzysztof, Marek Dziatkowicz – młodzież z Maniów zebrała aż 31 worków,

- 2 miejsce tj. obiad w Villi Akiko przypadł drużynie rodziny Podlipnich tj. Podlipnia  Krystyna, Podlipnia Zbigniew, Podlipnia Dorota, Bałuk Klaudia – zebrali aż 24,5 worka,

- 3 miejsce tj. 2,5 godz. wejściówki na Banię za 17, 5 worka dla zespołu w składzie: Mikołajczyk Jagna, Mikołajczyk Krzysztof, Kunstman Lucyna, Kunstman Jan.

Zwycięscy oddają się radosnej uciesze i pozują do pamiątkowych zdjęć. A przecież to nie wszystko.

 Dodatkowa nagroda czeka również dla zespołu, który zdaniem Jury wymyślił najciekawsze i najbardziej odzwierciedlające akcję hasło. Propozycji mnóstwo, wszystkie bardzo ciekawe, jednak tym razem wygrywa hasło rodziny z wsi Maniowy tj. Agnieszki  i Julii Janczy, Ewy Skowrońskiej oraz Piotra Jandury „Świat bez śmieci, kochają dorośli  i dzieci”. Hasło zapewnia rodzinie 2,5 godz. kąpiel na termach na Bani. Co ciekawe, autorzy hasła stanowią też najbardziej wielopokoleniową rodziną, za co także czeka nagroda. Decyzją zwycięskiej rodziny, darmową pizzę w Ferajnie – nagrodę za wielopokoleniowość przekazuje się dla najmłodszego teamu w składzie tj. Gabriela Wolska, Sas Kamila, Paulina Sikora, Sylwia Sikora. Dziewczyny niewątpliwie zasługują na wyróżnienie; włożyły ogromną pracę w całą akcję i uplasowały się na wysokim 4 miejscu na liście.

 

Kolejnym dwóm drużynom wręczono książki przekazane przez Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich przedstawiające bogactwo Pienin, natomiast 6 pierwszych zarejestrowanych drużyn  nagrodzono biletami na kurs statkiem po jeziorze ufundowanymi przez Żeglugę i Turystykę.

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych zdjęciach, worki zostały zapakowane na śmieciarkę i wywiezione tam, gdzie ich miejsce. Oczywiście nie było by to możliwe  bez pomocy ZEW Niedzica, ZGK oraz Urzędu Gminy Czorsztyn z włodarzem na czele.




Reasumując; „Rodzinne granie w śmieciobranie” zjednoczyło we wspólnym działaniu zarówno mieszkańców, właścicieli terenu, dzierżawców i samorząd. Wygrali wszyscy – czysty, zielony teren jest nagrodą dla nas wszystkich. Ci, którzy brali udział w akcji już widzą jej sens. Pozostaje apel, do tych, którzy nie dostrzegają zagrożenia  w stosach śmieci walających się wśród drzew. Pamiętajcie!!! Wystarczy naprawdę niewiele; posegregowane śmieci wystarczy tylko wrzucić do kosza! Tak niewiele trzeba, abyśmy mogli wypoczywać w czystym, zielonym terenie, wdychając świeże powietrze, delektując się ciszą     i rozpościerającym się widokiem! Nie niszczmy tego, co jest naszym największym bogactwem. Dbajmy o nasze środowisko, nie tylko w Światowy Dzień Ziemi.

Stowarzyszenie „Sprężyna” dziękuje za pomoc w organizacji oraz ufundowane nagrody. Podziękowania składamy szczególnie dla: Wójta Gminy Czorsztyn, ZGK z/s w Maniowach, ZEW Niedzica, Zamku w Niedzicy, Villi Akiko, Termom Bania,  Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich, Turystyce i Żegludze oraz Pizzerii Ferajna. Podziękowania kierujemy również dla Koła Gospodyń Wiejskich z Mizernej ( słodki poczęstunek) oraz każdego, kto przyczynił się do promocji imprezy; Radia Kraków, Tygodnikowi Podhalańskiemu, Podhale 24, Goral.info oraz pozostałym portalom internetowym. Szczególne podziękowania dla uczestników akcji. Do Was dwa krótkie dodatkowe słowa: DOBRA ROBOTA. Do zobaczenia, wkrótce :)

                                                                                             

 
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 12.2024
  • 22 12.2024
  • 24 12.2024
  • 27 12.2024
  • 31 12.2024
  • 31 12.2024
reklama
dołącz do nas