aktualności

Popłynęła Nuta Dunajca

16.06.2022

W miniony weekend w gminie Czorsztyn odbył się III Przegląd Folkloru Pienin - Gorców - Podhala, czyli wszystkim znana “Nuta Dunajca”. Organizatorem przeglądu jest Centrum Kultury Gminy Czorsztyn oraz Wójt Gminy Czorsztyn. Uczestnicy, którym w duszy gra góralska nuta stanęli w szranki, by zaprezentować swoje wokalne, instrumentalne oraz gawędziarskie talenty.

Sala w remizie w Maniowach wybrzmiała góralską muzyką i śpiewem,  a kolorowe spódnice góralek mieniły się czerwienią i zielenią podczas tańca. Na scenie pokazały się zarówno dzieci, jak i starsi miłośnicy kultury i tradycji. Dzieci, mimo, że czasem  z lekką tremą, doskonale radziły sobie z gwarą naszych przodków, co każdorazowo wzbudzało gromkie brawa. Uczestnicy doskonale reprezentowali zarówno góralski strój, jak i cały dorobek góralskiej kultury tańcząc, grając, śpiewając a przy tym doskonale się bawiąc.

Reasumując to bogate kulturowo wydarzenie Jury przedstawiło wspólną opinię nt. corocznego przeglądu: „III Przegląd Folkloru Pienin – Gorców – Podhala „Nuta Dunajca” pokazał, że Górale z różnych grup łączą się ze sobą a swoją unikatową kulturą wzbogacają dziedzictwo Podhala. Nie tylko kultura, ale i pradawna rzeka Dunajec scala ze sobą te trzy wyjątkowe regiony. Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje środowiska, piękną gwarę, ubiór i repertuar, dzięki czemu osoby z innych miejscowości mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat pobliskich terenów”. Ocena uczestników jednak wcale nie była łatwa.

galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 17 12.2022
reklama
dołącz do nas