aktualności

Andreas Scholl & Baroque Collegium 1685, czyli niezapomniany finał Barokowych Eksploracji 2022

16.09.2022

Na finał tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji, 9. września miało miejsce wyjątkowe muzyczne wydarzenie - koncert z udziałem Andreasa Scholla, jednego z najwybitniejszych kontratenorów naszych czasów. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Agnieszki Żarskiej, dyrektor artystycznej i organizacyjnej Barokowych Eksploracji, w szczególnym miejscu - kościele w Jaworkach k. Szczawnicy, byłej greko-katolickiej cerkwi, słynącej z pięknego zabytkowego ikonostasu oraz świetnej akustyki.

Wykonawcami koncertu, obok znakomitego solisty, było międzynarodowe Baroque Collegium 1685 - Chór i Orkiestra, założone przez Agnieszkę Żarską w 2016 r. W składzie Collegium projektowo grają muzycy i wirtuozi związani z wieloma ważnymi ośrodkami muzyki barokowej w Polsce i Europie. Chór Baroque Collegium zrzesza szczawnickich kameralistów oraz zapraszanych do projektów, zawodowych śpiewaków z wielu regionów Polski i z zagranicy.
W pierwszej części koncertu zabrzmiała kantata solowa J.S. Bacha - Ich habe genug BWV 82, której liryczne arie „Ich habe genug” oraz „Schlummert ein” z wieloma miejscami wymagającymi pianissimo zostały zaprezentowane przez solistę niezwykle poruszająco. Druga część dedykowana była Oratorium „Saul” G.F.Haendla. Wybór zawierał uwerturę oraz allegro z sinfonii z koncertującymi organami, znakomicie napisane i bardzo charakterystyczne chóry oraz sześć zachwycających arii Dawida, dających soliście możliwość zaprezentowania zarówno pięknego brzmienia jak i całej gamy muzycznych afektów.
Artyści otrzymali długie owacje na stojąco od publiczności, wśród której nie brakowało fanów Andreasa Scholla z wielu regionów Polski. 
 
Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny
 Partnerem Głównym jest Województwo Małopolskie - wydarzenie zostało objęte programem promocyjnym pn. Wizytówka Małopolski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta i Gminy Szczawnica,
wsparcie: Pieniński Bank Spółdzielczy, „Kafeneion”- Grecka Kafejka i Sklepik, współpraca: Parafia MB Pośredniczki Łask w Szlachtowej, Hotel „Batory”, Pieniny SPA Resort; wsparcie organizacyjne: Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy; współpraca promocyjna: PKL Palenica
 
 
Tekst: SCK
Fot. Hieronim Makita
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 08 10.2022
  • 08 10.2022
  • 09 10.2022
  • 09 10.2022
  • 15 10.2022
  • 15 10.2022
  • 29 10.2022
reklama
dołącz do nas