aktualności

Sukces uczniów z łapszańskiej szkoły

27.09.2022

Szkoła Podstawowa im. bł. ks Stanka w Łapszach Niżnych wywalczyła miejsce w finale IV Konkursu Edukacyjnego "Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej".

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły z kl. VIII: Karolina Stanek, Emilia Stańczak i Michał Knutelski wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez IPN, którego celem było upamiętnienie jednej z bohaterek odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrana do konkursu została mieszkanka Łapsz Niżnych - Maria Wiśmierska, która została odznaczona Medalem Niepodległości przez prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Przed szkolnym zespołem stanęło szereg zadań, przede wszystkim trzeba było zebrać rozproszone informacje, materiały o działalności i zaangażowaniu  na rzecz polskości Spisza naszej Bohaterki. Kolejnym krokiem było powstanie scenariusza do filmu o Marii Wiśmierskiej, następnie odbyło się nagranie i montaż filmu, za który odpowiedzialny był Michał Knutelski.21 września 2022 r. w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbył się finał IV edycji konkursu edukacyjnego „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”, gdzie zostały wręczone nagrody uczestnikom konkursu. Nasza drużyna otrzymała wyróżnienie.Na uroczystej gali finałowej zebranych gości powitał  dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Andrzejczyk. Udział w gali wziął zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, który podkreślił, że konkurs „Niezwyciężeni” jest jednym z najważniejszych projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży realizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.Po wręczeniu pamiątkowych dyplomów i nagród rzeczowych laureatom i wyróżnionym w konkursie zaprezentowano fragmenty przygotowanych przez nich filmów. Ostatnim akcentem gali był występ kobiecego duetu smyczkowego Pinky Loops z Bydgoszczy. Tegoroczna edycja konkursu została objęta honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.
Udział w gali konkursu ubogacił nas, poznaliśmy wiele bohaterek, któretak jak nasza rodaczka  Maria Wiśmierskawalczyły o niepodległość Polski.
 
 
część zdjęć pochodzi ze strony IPN
Elżbieta Łukuś

 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 07 12.2023
  • 10 12.2023
  • 16 12.2023
  • 17 12.2023
  • 30 12.2023
  • 31 12.2023
  • 31 12.2023
reklama
dołącz do nas