aktualności

Bezsenność - jak sobie z nią poradzić? (art. sponsorowany)

22.12.2022

Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną każdego człowieka. W czasie niego dochodzi do regeneracji zarówno ciała, jak i umysłu. Niestety, bezsenność jest powszechną dolegliwością, która dotyka osób w różnym wieku. Niewystarczająca ilość snu niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Według szacunków nawet połowa populacji ziemi cierpi na zaburzenia snu.


Bezsenność - czym jest i jakie objawy daje?

Bezsenność to powszechna przypadłość, a do jej objawów klinicznych zalicza się: trudności z zasypianiem, wybudzenia w nocy czy złe samopoczucie w ciągu dnia. Ponadto osoba niewysypiająca się w nocy cierpi też z powodu nadmiernego napięcia psychicznego, jest ciągle zmęczona i drażliwa. Mogą jej towarzyszyć bóle głowy oraz zaburzenia pamięci i kłopoty z koncentracją. Z tymi ostatnimi można sobie samodzielnie poradzić, przyjmując tabletki na pamięć i koncentrację. Warto jednak pamiętać, że wszystkie powyższe objawy w znaczący sposób obniżają jakość życia osoby zmagającej się z bezsennością. 

W diagnostyce tego zjawiska przyjęto stałe, międzynarodowe kryteria rozpoznawania owego zaburzenia. Dzieli się je na symptomy powiązane z samym snem (zbyt wczesne budzenie się, brak możliwości ponownego zaśnięcia, trudności z zaśnięciem, wybudzanie się podczas snu. Kolejne symptomy powiązane są z uczuciem zmęczenia wynikającego z braku odpowiedniej dawki snu. Jeśli dochodzą do tego któreś z takich objawów jak złe samopoczucie, kłopoty z koncentracją i pamięcią, drażliwość, bóle głowy, brak motywacji, zaburzenia nastroju, obniżenie wyników w pracy i szkole, wówczas można mówić o zaburzeniach snu.

Bezsenność to choroba cywilizacyjna dzisiejszych czasów. Często dolegliwość ta współtowarzyszy zaburzeniom lękowym, depresji, jak i uzależnieniom.


Jakie są przyczyny bezsenności?

Długotrwała bezsenność upośledza funkcje poznawcze. Doprowadza do tego, że pacjent czuje się źle. Nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Traci na wydajności w pracy i odnosi gorsze rezultaty w szkole. Zjawisko to odbija się niekorzystnie na wszystkich sferach jego życia. Osoba borykająca się z przewlekłą bezsennością jest poirytowana, zła, drażliwa, wybuchowa i zdekoncentrowana, co oczywiście odbija się negatywnie na jej relacjach z rodziną czy przyjaciółmi. Brak snu prowadzi do błędów w pracy, problemów ze strony układu immunologicznego, wypadków drogowych, a nawet samobójstw. Do przyczyn przewlekłej bezsenności zalicza się najczęściej:
- schorzenia autoimmunologiczne,
- niewłaściwa higiena snu,
- bezdech senny,
- chroniczny stres,
- zaburzenia psychiczne,
- praca zmianowa,
- przyjmowane leki,
- choroby układu nerwowego,
- nadużywanie środków z kofeiną i guaraną,
- zaburzenia medyczne (przerost prostaty, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba Parkinsona),
- zmiana stref czasowych,
- nadużywanie alkoholu i przyjmowanie narkotyków.


Jak radzić sobie z bezsennością?

Warto przestrzegać zwłaszcza zasad higieny snu. Istotne jest to, aby kłaść się i wstawać o tej samej, wyznaczonej godzinie. Dla organizmu bardzo ważna jest taka rutyna. Aby ułatwić sobie zaśnięcie, dobrze jest też przyjąć wcześniej środek na bezsenność, który ułatwi ten proces. Tego rodzaju preparaty można nabyć na https://www.wapteka.pl/bezsennosc,248.html. Kolejną istotną kwestią jest też to, aby przed snem nie oglądać telewizji. Nie należy też kłaść się do łóżka, jeśli nie jest się zmęczonym. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka snu. Wieczorem trzeba też ograniczyć spożywanie napojów z kofeiną, alkoholu oraz palenie papierosów. Dobrze jest też zrezygnować z drzemek w ciągu dnia. Kolacja powinna być natomiast lekkostrawna i należy ją spożyć na 3 h przed snem. Trzeba też odpowiednio przygotować sypialnię. Musi być ona przewietrzona i zaciemniona.
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 04.2024
  • 29 04.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas