aktualności

Probiotyki - co warto o nich wiedzieć? (art. sponsorowany)

20.01.2023

Probiotyki bardzo często są nam przepisywane wraz z antybiotykami, jednak czy wiemy dlaczego? Oczywiście główny powód wydaje się być oczywisty - w trosce o zdrowie. Jednak czym tak właściwie są wspomniane probiotyki, że mają wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku leczenia antybiotykami? W końcu zazwyczaj nie są wskazywane przez specjalistów bezpośrednie przyczyny ich stosowania, a i zwykle nie jest to jakiś konkretny produkt.

Natomiast w aptekach i sklepach dostępne są przeróżne probiotyki, które na pierwszy rzut oka niczym się od siebie nie różnią (nie licząc opakowania). Czego zatem warto się o nich dowiedzieć, aby pewniej sięgać po probiotyki przy stosowaniu antybiotyku? Przede wszystkim, należy przyjrzeć się dokładniej temu czym tak właściwie są probiotyki, a także jakie są ich właściwości, a to pozwoli zdecydowanie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Co więcej, bez wątpienia sprawi to także, że po prostu chętniej będziemy je stosować, nie tylko przy okazji leczenia antybiotykami.


Czym są probiotyki i dlaczego są tak ważne?


Probiotyki swoją nazwę zawdzięczają greckim słowom pro oraz bios, które można tłumaczyć “dla życia”. Można spotkać się z różnymi definicjami tych preparatów, jednak to co najbardziej istotne to fakt, że zawierają one żywe mikroorganizmy. Często stosuje się także określenie “żywe kultury bakterii” i chociaż ostatnie słowo może budzić wątpliwości, to należy je jak najszybciej rozwiać. Probiotyki zawierają bakterie o prozdrowotnych właściwościach, które naturalnie występują w pożywieniu oraz organizmie człowieka.

Oczywiście wszystko zależy od szczepów bakterii, jakie zostały wykorzystane na potrzeby konkretnego probiotyku. To co najbardziej istotne to fakt, że mają one prozdrowotny wpływ na organizm człowieka, a szczególnie na florę bakteryjną układu pokarmowego, a w szczególności jelit. To właśnie z tego powodu są one zalecane do stosowania wraz z antybiotykami, które mogą negatywnie wpływać na zdrowe bakterie w naszym organizmie, a w wyniku tego może dojść do różnych dolegliwości. Nic zatem dziwnego, że probiotyki są tak ważne, a gdy zaleca ich stosowanie lekarz - bezwzględnie należy się do tego zastosować z uwagi na swoje zdrowie.


Jakie właściwości posiadają probiotyki?


Probiotyki mają dość bogate właściwości, a ochrona organizmu przed działaniem silnych medykamentów jest tylko jedną z nich. Przede wszystkim są one istotne z uwagi na florę jelitową, a także mają pozytywny wpływ na poziom cholesterolu. Probiotyki dbają także o prawidłową przemianę materii, której problemy mogą być spowodowane przez zaburzenia we florze jelitowej. Na tym jednak nie koniec, ponieważ probiotyki mają także pozytywny wpływ na przyswajanie wielu ważnych składników odżywczych, takich jak magnez, żelazo, czy też wielu witamin. 

To wszystko powoduje, że probiotyki mają także wpływ na układ odpornościowy, wzmacniając jego działanie oraz chroniąc przed licznymi czynnikami chorobotwórczymi. To także jest powodem, dla którego zaleca się stosowanie probiotyków wraz z antybiotykami oraz jakiś czas po zakończonej kuracji. Źle funkcjonująca flora bakteryjna organizmu może doprowadzić do powstawania licznych niedoborów wartości odżywczych, pomimo ich prawidłowej ilości w diecie. 

Z tego powodu, zawsze najbezpieczniej jest skonsultować się z lekarzem, ponieważ stosowanie probiotyków może być konieczne w celu poprawy naszego zdrowia, nawet w sytuacji gdy nie stosuje się kuracji antybiotykowej. Ciekawe probiotyki oraz wszelkiego rodzaju inne suplementy diety i odżywki treningowe są dostępne w sklepie SFD. Warto o tym pamiętać, szczególnie w sytuacji gdy niezbędna dla naszego zdrowia będzie wartościowa suplementacja.
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 02 03.2024
  • 03 03.2024
  • 10 03.2024
reklama
dołącz do nas