aktualności

Szczawnica stara się o dofinansowanie remontu obiektów sakralnych

10.03.2023

Samorząd Miasta i Gminy Szczawnica złożył 4 wnioski o dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na obiekty sakralne będące własnością parafii działających na terenie gminy.

1. Konserwacja kaplicy Szalayowskiej - inwestycja ma polegać na wykonaniu konserwacji kaplicy cmentarnej wraz z wykonaniem stałej ekspozycji muzealnej. Naprawie i odświeżeniu poddane zostaną ściany zewnętrzne i wewnętrzne kaplicy. Planuje się modernizację pokrycia dachowego. Odnowieniu zostanie poddany krzyż wieńczący budynek kaplicy. Wykonana zostanie rekonstrukcja podestu ołtarza, a sam ołtarz zostanie poddany pracom konserwatorskim mającym na celu przywrócenie dawnego wyglądu. Dodatkowo wyposażenie kaplicy zostanie poddane pracom konserwatorskim. Kaplica zostanie uzupełniona o nowe ławki i pulpit – ambonkę. Konserwacji poddane zostaną również drzwi wejściowe i krata do kaplicy oraz tablica inskrypcyjna znad drzwi wejściowych. Uświetniony zostanie ganek kaplicy. Kolejnym elementem prac będzie rekonstrukcja całkowita drzwi do krypty grobowej wraz z zejściem do krypty. Pomieszczenie krypty grobowej zostanie wykorzystane jako ekspozycja muzealna. Za szybą zostaną wyeksponowane metalowe sarkofagi, które wcześniej zostaną poddane konserwacji. Przewidywany termin zakończenia inwestycji 30.10.2024 r.
Kwota wnioskowanych środków – 588.980,00 co stanowi 98% kosztu inwestycji,
 
2. Prace konserwatorskie przy ogrodzeniu Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela w Jaworkach - kościół w Jaworkach, który do pierwszych lat powojennych pełnił funkcję cerkwi greckokatolickiej, zbudowany został w roku 1798 (pod wezwaniem św. Jana Chryzostoma), z okazji utworzenia tu parafii obejmującej także Białą i Czarną Wodę. Poprzednio miała tu stać drewniana świątynia z roku 1680, lecz pożar zniszczył ówczesny kościół na miejscu którego stoi obecny. Reprezentuje on tzw. architekturę józefińską, opartą na austriackich urzędowych wzornikach, ustalających rzut, bryłę i szatę zewnętrzną budowli. Cerkiew otoczona jest ogrodzeniem z drewnianych bali. Ogrodzenie na całej długości kryte jest spadzistym daszkiem gontowym. Prace konserwacyjne polegać będą na oczyszczeniu i impregnacji środkiem przeciwwilgociowym oraz owadobójczym belek łącznikowych pomiędzy słupkami. Konstrukcja sosnowa zostanie zaimpregnowana odpowiednio pod nowe, zrekonstruowane pokrycie gontowe na daszkach i przęsłach. Dodatkowo zostanie odrestaurowana brama połączona z ogrodzeniem, która również jest kryta gontem. Konserwacji zostaną poddane dwa krzyże modrzewiowe i dwie kule metalowe zwieńczające wejście oraz kapliczkę wbudowaną w ogrodzenie. Przewidywany termin zakończenia inwestycji 28.06.2024 r. Kwota wnioskowanych środków – 147.000,00 co stanowi 98% kosztu inwestycji,
 
3. Modernizacja krzyża na wzgórzu Bryjarka w Szczawnicy - pierwszy krzyż został postawiony tutaj już w 1860 r. Był to drewniany krzyż, który 23.09.1866 r. został zastąpiony krzyżem modrzewiowym. Krzyż ten stał do 1902 r. kiedy to został złamany podczas wichury. Zaraz potem z inicjatywy mieszkańców i kuracjuszy powstał komitet, którego zadaniem było zebranie niezbędnych funduszy na budowę nowego krzyża. Nowy, metalowy krzyż wykonała firma J. Góreckiego z Krakowa (firma ta wykonała również krzyż zainstalowany na Giewoncie). Nowy krzyż poświęcony został w 1907 r.
Wznoszący się około 230 m nad doliną Grajcarka Krzyż w przeszłości miał swojego latarnika. Latarnik ten do 1938 r. co wieczór zapalał lampę, którą zawieszał wysoko na krzyżu. Obecnie wieczorem krzyż oświetlają żarówki rozmieszczone na jego trzonie i ramionach. W ramach realizacji inwestycji będzie wykonana część badawcza oraz naprawcza. Wykonane zostaną odwierty w górotworze i wziernikowanie. Badanie wykaże konieczność lub jej brak zakotwienia kopuły do stabilnej skały. Podłoże zbudowane z andezytu wymaga scalenia poprzez wykonanie iniekcji. Konstrukcja stalowa wymaga wymiany zniszczonych elementów konstrukcyjnych. Konieczne jest wykonanie odkrywek poniżej poziomu konstrukcyjnego posadowienia krzyża, wzmocnienie odcinków krzyża posadowionych najbliżej gruntu i w gruncie oraz fundamencie. Dodatkowo w ramach inwestycji zostanie naprawiona tablica z 1902 roku poprzez uzupełnienie ubytków, wzmocnienie, uszczelnienie i ujednolicenie nitowania. Stalowa powierzchnia krzyża zostanie wyczyszczona, zabezpieczona i pomalowana. Planuje się uzgodnić zamontowanie nowego oświetlenia lub modernizację istniejącego. Przewidywany termin zakończenia inwestycji 28.06.2024 r. Kwota wnioskowanych środków – 245.000,00 co stanowi 98% kosztu inwestycji,
 
4. Renowacja budynku kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej wraz z otoczeniem w Parku Dolnym w Szczawnicy - Etap I opracowanie dokumentacji. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Szczawnicy początkowo pełniła funkcję pijalni wód dla kuracjuszy. 28 lipca 1873 r Kustosz biskupi wydał pozwolenie na zmianę przeznaczenia pijalni na kaplicę. Pierwsza msza została tu odprawiona 6 lipca 1877 roku.
Kaplica wybudowana jest na planie ośmiokąta. W górnej części każdej z ośmiu ścian znajduje się okrągłe okno z rozetami. Na szczycie dachu ulokowana jest sygnaturka.
Inwestycja polegać będzie na wykonaniu odkrywek stratygraficznych pasowych na elewacji zewnętrznej oraz konstrukcjach rozetowych okien, w celu ustalenia występowania wcześniejszych warstw. Po zabezpieczeniu wyposażenia ruchomego zostaną wykonane odkrywki stratygraficzne pasowe na ścianach wewnątrz kaplicy oraz konstrukcjach rozetowych okien. Każdej odkrywce zostanie nadany numer, zostanie ona sfotografowana oraz opisana. Z powyższych badań zostanie wykonane sprawozdanie. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szczegółowego programu prac konserwatorskich i dokumentacji budowlanej wraz z jej zatwierdzeniem. Przewidywany termin zakończenia inwestycji 28.06.2024 r. Kwota wnioskowanych środków – 107.800,00 co stanowi 98% kosztu inwestycji
 
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 05.2025
  • 01 06.2025
reklama
dołącz do nas