aktualności

Premier Morawiecki w Tylmanowej

19.05.2023

18 maja 2023 r., w godzinach późnopopołudniowych Premier Matusz Morawiecki przybył do Tylmanowej, aby wziąć udział w oficjalnym otwarciu mostu w os. Brzegi.

Wizyta rozpoczęła się od przedstawienia inwestycji. Premier wraz z  delegacją wybrali się na nowy most, aby zobaczyć efekty kilkunastomiesięcznych prac. Podczas prezentacji inwestycji Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk mówił o tym jak ważne dla mieszkańców było wybudowanie nowego mostu oraz o kolejnych etapach jego powstawania. Postępy prac budowlanych zostały przedstawione na specjalnie przygotowanej na tę okazję wystawie, którą umieszczono na stałe na balustradach mostu. Jest tam opowiedziana historia starej przeprawy, aż po rozbiórkę oraz nowej, aż po finalizację robót.

Następnie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: Prezes Rady Ministrów  Mateusz Morawiecki, Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, Poseł RP Anna Paluch, Wojewoda Małopolski  Łukasz Kmita,  Marszałek Województw Małopolskiego Witold Kozłowski  oraz  Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. 
– Most to nie tylko przeprawa na drugą stronę. To także często przeprawa do lepszego życia, do lepszych możliwości pozyskania pracy, do zwiększenia atrakcyjności turystycznej danej miejscowości. Co z tego, że miejscowość, miejsce, region jest przepiękny, jeśli nie można do niego dojechać? – podkreślił w swoim wystąpieniu szef rządu.
– Jest to most wyczekiwany od wielu, wielu lat przez mieszkańców, który zastąpił poprzedni wysłużony most. Chcę podkreślić, że ta inwestycja jest przykładem dobrze wykorzystanych szans oraz dobrej współpracy samorządu z władzami państwowymi i parlamentarzystami. Jest to też przykład dobrej współpracy samorządu gminnego z samorządem wojewódzkim – mówił Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

W wydarzeniu wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut – Mostowy, Senator Jan Hamerski, Wicewojewoda Mateusz Małodziński, Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna Krzysztof JurkowskiRadni Rady Gminy Ochotnica Dolna na czele z Maciejem Mikołajczykiem Przewodniczącym Rady Gminy Ochotnica Dolna, Młodzieżowa Rada Gminy Ochotnicza DolnaBurmistrzowie  i  Wójtowie z sąsiednich gmin i powiatów, Radni Powiatu Nowotarskiego, przedstawiciele ze strony wykonawcy inwestycji – firmy PRIMOST POŁUDNIE Sp. z o.o., Sołtysi z Gminy Ochotnica, Prezesi OSP z Gminy Ochotnica Dolna, Prezesi Związku Podhalan z Gminy Ochotnica Dolna, Dyrektorzy szkół z Gminy Ochotnica Dolna, organizacje pozarządowe, kierownicy  pracownicy Urzędy Gminy Ochotnica Dolna oraz mieszkańcy.
Po zakończonej konferencji dzieci wręczyły Premierowi bukiet kwiatów. Z kolei od mieszkańców Tylmanowej Mateusz Morawiecki otrzymał prezent z wyrobami kaletniczymi, a od społeczności Ochotnicy kosz z oscypkami.
Na zakończenie spotkania odbyło się poświecenie mostu. Dokonał go ks. Prałat Marek Mroczek, emerytowany proboszcz tylmanowskiej parafii.

Budowa mostu w os. Brzegi nad rzeką Dunajec w Tylmanowej, w Gminie Ochotnica Dolna, wraz z odcinkami drogi gminnej, jest największą kwotowo pojedynczą inwestycją w historii Gminy Ochotnica Dolna. Nowy most powstał w miejsce starego mostu stalowego o konstrukcji wiszącej wybudowanego w 1967 r. Nowy most ma nośność 40 t, 104,4 m długości, 9,2 m szerokości.
Inwestycja jest finansowana z programów rządowych, z budżetów Województwa Małopolskiego oraz Gminy Ochotnica Dolna. Dofinansowanie z programów rządowych obejmuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Dodatkowo inwestycja została wsparta przez Województwo Małopolskie.
Całkowity koszt całej inwestycji budowy mostu oraz odcinków drogi gminnej, obejmujący roboty budowlane, nadzory inwestorskie, dokumentację projektową oraz pozwolenia ZRID wynosi: 15 393 336, 58 zł.

UG Ochotnica Dolna
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas