aktualności

W Niedzicy zapłonęła coroczna Śpisko watra

03.07.2023

Zgodnie z 27-letią tradycją, w pierwszą niedzielę lipca przy Gminnym Centrum Kultury w Niedzicy zapłonęła Śpisko watra – symbol tradycji i kultury Spisza. Był to sygnał do rozpoczęcia letniego przeglądu folkloru spiskiego.

Mieszkańców gminy i turystów przybyłych na Spisz na wakacyjny odpoczynek przywitali: Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wraz z Krystyną Milaniak z Gminnego Ośrodka Kultury oraz:  Prezes Związku Podhalan Julian Kowalczyk, Prezes Związku Polskiego Spisza Jan Budz, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Radna Powiatu Irena Rataj oraz kompozytor i sympatyk Spisza Sławomir Czarnecki.
                                          
Podczas przeglądu bogactwo i różnorodność Spisza zaprezentowało 9 zespołów z polskiego Spisza: w dwóch kategoriach wiekowych Dunajec z Niedzicy, Bystry Potok z Kacwina, Czardasz z Niedzicy, Ciardasie z Czarnej Góry, grupa dziecięca i młodzieżowa Honaj z Dursztyna, Młody Jawor z Krempach, Mali Frydmanianie z Frydmana, a także goście z sąsiednich regionów zespół Mali Maniowianie z Maniów i Frankovcan z Małej Frankowej ze Słowacji.
 
Duże zainteresowanie wzbudził pokaz sokolniczy. Po pokazie każdy mógł podejść do tych drapieżnych ptaków i zrobić sobie z nimi pamiątkowe zdjęcie. Malowanie twarzy oraz warsztaty robienia zabawek z siana, prowadzone przez opiekunów świetlic, cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych.
 
Na zakończenie imprezy kapela Wartko oraz zespół Śpulandery porwali publiczność do tańca przy rytmach muzyki Karpat.
 
Spisko watra z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, gdyż goście, którzy przybywają na tą imprezę mają  możliwość poznania tradycyjnej muzyki, tańców i zabaw regionu oraz skosztowania przysmaków tradycyjnej kuchni spiskiej. W tym roku potrawy przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Frydmana i Łapszanki  Były tradycyjnie wędliny, moskole i pieczone ziemniaki, bryndza i masło czosnkowe oraz pyszne ogórki małosolne. Nie zabrakło także słodkości pieczonych przez miejscowe gospodynie.
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas