aktualności

Ks. Franciszek Karol Blachnicki odznaczony pośmiertnie Orderem Orła Białego

06.08.2023

Prezydent Andrzej Duda przekazał najwyższe państwowe odznaczenie przedstawicielom wspólnot założonych przez odznaczonego, czyli Światło Życia i Instytut Niepokalanej Matki Kościoła. - Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą ten order mu się należy. To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności budował ks. Franciszek Blachnicki. Budował przez Krucjatę Trzeźwości - mówił prezydent Andrzej Duda.

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i zamiast na górze Błyszcz, uroczystość przekazania Orderu Orła Białego zorganizowano w Centrum Ekologii Integralnej w Krościenku nad Dunajcem. Odznaczenie zostało przekazane przez Prezydenta RP na ręce moderatora generalnego ruchu Światło Życie ks. Marka Sędka oraz odpowiedzialną główną instytutu Niepokalanej Matki Kościoła - Urszuli Pohl.

- To jest wyjątkowy Order Orła Białego. Został nadany w nadzwyczajnym trybie, bo od lat jest przyjęta zasada przez Kapitułę Orla Białego, że nie nadaje się odznaczenia pośmiertnie. Wyjątkiem jest, jeśli Order nadawany jest zaraz po śmierci. Ta zasada została przekroczona dwukrotnie w ciągu ostatnich lat - zaznaczył Andrzej Duda, Prezydent RP.

Decyzja o pośmiertnym nadaniu najwyższego odznaczenia w Polsce została podjęta po oficjalnym ogłoszeniu przez Prokuraturę i Instytut Pamięci Narodowej, że z całą pewnością ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa i jest ofiarą zbrodni komunistycznych.

- Order Orła Białego nie jest odznaczeniem za zasługi dla Kościoła. Nie jest odznaczeniem za zasługi dla wiary. Jest odznaczeniem za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej. Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą ten Order mu się należy. To właśnie to wewnętrzne poczucie wolności i suwerenności budował ks. Franciszek Blachnicki - argumentował Andrzej Duda.

Po przekazaniu odznaczenia, Prezydent RP wraz z uczestnikami uroczystości udał się do kościoła Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Po nabożeństwie przypomniano, że Andrzej Duda obchodzi właśnie ósmą rocznicę objęcia prezydentury.

ms/
zdj. Marcin Szkodziński, Joanna Dziubińska
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas