aktualności

Dożynki w gminie Czorsztyn

23.08.2023

20 sierpnia br. w Sromowcach Wyżnych odbyły się tegoroczne dożynki w Gminie Czorsztyn. Starostami dożynek byli Stanisława Krupa, przewodnicząca KGW Sromowce Wyżne oraz Franciszek Górecki, sołtys wsi Sromowce Wyżne.

Mszę świętą dożynkową, w Kościele pw. Św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych, koncelebrował ks. Rafał Jurczasiak. Podczas nabożeństwa dziękowano rolnikom za ich pracę i tegoroczne plony, poświęcono przygotowane wieńce dożynkowe, owoce, warzywa oraz dożynkowy chleb. Po zakończeniu mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali do amfiteatru na stadionie sportowym w Sromowcach Wyżnych. Tradycją dożynek w Gminie Czorsztyn jest dzielenie dożynkowego chleba i przegląd wieńców dożynkowych. Komisja konkursowa doceniła kunszt i pomysłowość wykonania wieńców dożynkowych i przyznała równorzędne nagrody wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich w Gminie Czorsztyn. Nagrody w wysokości 1 000 zł za wieńce dożynkowe wręczał Tadeusz Wach, Wójt Gminy Czorsztyn.

Starostowie dożynek przekazali dożynkowy chleb delegacji ze Sromowiec Niżnych, które w przyszłym roku będą gospodarzami dożynek w Gminie Czorsztyn.

W uroczystości wzięli udział radni Gminy Czorsztyn, druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Czorsztyn, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sołtysi wsi, delegacje Związków Podhalan oraz wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy.

Przywiązaniem do tradycji i wartości wykazali się również mieszkańcy Gminy Czorsztyn, którzy w regionalnych strojach tłumie pojawili się na mszy św. dziękczynnej.

W programie obchodów dożynek nie mogło zabraknąć występów zespołów regionalnych. Program artystyczny przedstawili „Mali Maniowianie” oraz zespół „Lubań”. Pieniński folklor zaprezentowały „Pienińskie Wierchy” oraz „Małe Pieniny”. Koncert Orkiestry Dętej OSP Maniowy słychać było w okolicy a Lachowskie Dziewczyny z Podegrodzia oczarowały swoim wokalem zgromadzoną publiczność. Irek Kowalczyk wspólnie z Marcinem Grywalskim zaśpiewali znane przeboje a gminne dożynki śląskim humorem i gwarą zakończyli Jolanta i Jacek Kierok.

Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych i degustacji potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Sromowiec Wyżnych.

galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 14 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas