aktualności

Nie pozwólmy zniszczyć Białej Wody - petycja do burmistrza Szczawnicy

26.08.2023

Odkąd w internecie pojawiła się wizualizacja inwestycji jaka ma powstać w Białej Wodzie w Jaworkach wśród mieszkańców i miłośników Pienin zawrzało. W Internecie opublikowana została petycja w sprawie obrony rezerwatu Biała Woda w Pieninach. Przed godz. 18.00 odpisało ją już ok. 600 osób. Dwie godziny później było ich ponad 700.

W petycji czytamy: "My mieszkańcy Jaworek, nasi goście i miłośnicy Pienin domagamy się od władz powstrzymania komercyjnej inwestycji, która ma powstać w rezerwacie Biała Woda.

Dowiedzieliśmy się, że w środku rezerwatu ma zostać wybudowany kompleks hotelowy (3 budynki ) – pensjonat dla kilkudziesięciu gości wraz z restauracją, parkingiem podziemnym oraz zapleczem gospodarczym.

Biała Woda to jeden z najcenniejszych krajobrazowo i przyrodniczo zakątków Polski i bardzo nam zależy aby pozostał w niezmienionej formie, dla dobra przyrody tam bytującej oraz turystów licznie odwiedzających to miejsce. W samym środku rezerwatu ma powstać obiekt noclegowy z zapleczem restauracyjnym, niemożliwym jest więc aby budowa i samo istnienie takiej działalności nie wpłynęło negatywnie na środowisko. W rezerwacie bytuje wiele gatunków ptaków i zwierząt, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczonej działki jest siedlisko bobrów, w Białej Wodzie występuje wiele chronionych gatunków roślin, w tym te endemiczne dla rejonu Pienin.

Już sama budowa i ruch ciężkiego sprzętu będzie zabójstwem dla rezerwatu. A w momencie kiedy obiekt by powstał wygeneruje to dodatkowy ruch do obsługi pensjonatu – dostawy towarów, pralni, serwisów technicznych, odbiory nieczystości, przejazdy pracowników i zakwaterowanych tam gości, bardzo wzrośnie intensywność hałasu i wszelkiej innej działalności związanej z obecnością tam człowieka w dużej liczbie. Dodatkowo przez rezerwat Białej Wody prowadzi popularny pieszy szlak turystyczny, w dużej mierze użytkowany przez rodziny z małymi dziećmi, wózkami, osoby starsze i rowerzystów. Biała Woda to łatwy do spacerowania teren i jedyny dostępny dla niepełnosprawnych rezerwat w Karpatach, ze względu na prostą drogę w dolinie chętnie jest odwiedzany i podziwiany przez gości z całej Polski. Nie wyobrażamy sobie nawet jak bardzo ruch związany z budową i obsługą obiektu wpłynie na komfort turystów odwiedzających ten cichy i piękny zakątek. Jak można spacerować i chłonąć piękno natury pośród warkotu silników i smrodu spalin przejeżdżających szlakiem samochodów.

Domagamy się więc zostawienia tego pięknego kawałka naszego kraju w formie niezmienionej i objęcia go ochroną, która powinna tyczyć się rezerwatów przyrody. Bardzo prosimy władze Gminy Szczawnica o podjęcie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, tak aby nie dopuścić do w/w inwestycji. Władze Starostwa Powiatowego i Województwa Małopolskiego prosimy o wsparcie działań naszej Gminy. Prosimy też Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie o wydanie negatywnej decyzji oddziaływania na środowisko takiej inwestycji, co dla nas wydaje się sprawą oczywistą. Bardzo Państwa prosimy, zadbajcie o nasz rezerwat, dla nas mieszkańców, dla miłośników tych ziem, dla turystów, a wreszcie dla dobra przyrody i przyszłych pokoleń !

Na zdjęciu przedstawiamy Państwu wizualizacje obiektu znalezioną na stronie inwestora i architekta, już po tych obrazkach każdy miłośnik przyrody jest w stanie sobie wyobrazić jak degradująca dla rezerwatu będzie ta inwestycja. Nie pozwólmy zniszczyć Białej Wody."

Zainteresowanych złożeniem swojego podpisu odsyłamy na stronę https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/burmistrz_miasta_i_gminy_szczawnica_petycja_w_sprawie_obrony_rezerwatu_biala_woda_w_pieninach_2/?fbclid=IwAR0DFh2onoNQJMKhfeIxY2hxbsLygJ-_j5Oc-tTI-U9rIDck0_2ECyAeLmo

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszych Białej Wody sięgają czasów Bolesława Chrobrego. Od drugiej połowy XIV wieku tereny w tych okolicach  były odwiedzane  przez pasterski lud Wołochów, którzy przynieśli ze sobą kulturę pasterstwa, a z czasem zaczęli się osadzać w dolinach. Powstała wieś Biała Woda zamieszkiwana przez Rusinów, którzy utrzymywali się z wypasu zwierząt, uprawy roli i drobnego rzemiosła (specjalizowali się w naprawie potłuczonych glinianych garnków, które po sklejeniu wzmacniali drutem).

Rezerwat Biała Woda powstał w 1963 roku.i. Ma powierzchnię 33,71 ha, położony jest w dolinie potoku Biała Woda oraz jego dopływu Brysztańskiego Potoku.  Fragmenty rezerwatu oddzielone są od siebie pastwiskami i polami uprawnymi. Celem utworzenia rezerwatu była ochrona cennego i pięknego krajobrazu, licznych elementów przyrody nieożywionej (skały wapienne i turnie, kamieniste koryto potoku z kaskadami) oraz interesującej flory naskalnych roślin wapieniolubnych i innych rzadkich gatunków roślin. Rezerwat ma bardzo ciekawą budowę geologiczną z przewagą skał wapiennych z okresu jury i kredy, tworzących urozmaicone formy przestrzenne.

s/ jd
fot. wizualizacja użyta w petycji
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 14 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas