aktualności

Owce zeszły z hal – tradycyjny redyk w Szczawnicy

14.10.2023

W sobotę 14 października w Szczawnicy odbył się tradycyjny jesienny redyk. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczą tłumy turystów, które przyjechały do uzdrowiska specjalnie, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Trasa przejścia owiec zgodnie z tradycją rozpoczęła się  na halach znajdujących się w Malinowie i prowadziła przez całą Szczawnicę. Ulicami uzdrowiska przeszło około 2000 owiec prowadzonych pod czujnym okiem bacy Andrzeja Majerskiego oraz juhasów i psów pasterskich. Na czele pochodu jechała Banderia Konna ISKRA Dolina Dunajca oraz dorożki z zaproszonymi gośćmi. Nie mogło także zabraknąć akompaniamentu góralskiej muzyki  w wykonaniu m.in. kapeli Jaworcanie. Zakończenie redyku miało miejsce obok końcowej przystani technicznej „na piaskach”, gdzie owce zostały przekazane swoim właścicielom, a licznie zgromadzeni turyści mogli posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział w koncertach oraz innych przygotowanych na tę okazję atrakcjach.
W trakcie kończącej redyk imprezy plenerowej dla wszystkich smakoszy Pieniński Odział Związku Podhalan w Szczawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach oraz baca Andrzej Majerski przygotowali degustacja potraw regionalnych. Nie mogło także zabraknąć barana z rożna po pienińsku przyrządzonego przez rodzinę Zachwiejów-Bulisiów. Można było także podziwiać prace członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także wziąć udział w pokazie rzeźbienia w drewnie  w wykonaniu rzeźbiarza Marka Wolaka. Na najmłodszych czekały zabawy o tematyce regionalnej  prowadzone przez animatorów. Pokaz tańca regionalnego przygotował zespół góralski „Śtadra” z Szaflar.
 
Na zakończenie redyku odbyły się występy gwiazd polskiej sceny muzycznej – zespołów Dikanda oraz Zakopower. W trakcie trwania imprezy można było wesprzeć podopiecznych PSONI biorąc udział w loterii fantowej.

Wb
Zdj. wb, zl, jd
 
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 14 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas