aktualności

Zakończyły się XXXIV Śpiskie Zwyki

05.02.2024

Od piątku do niedzieli w Gminie Łapsze Niżne odbył się już po raz 14.konkurs pod nazwą Śpiskie Zwyki. Jest to trzydniowy konkurs folklorystyczny propagujący gwary, kulturę i obrzędy Spisza.

 W piątek na zamku Dunajec w Niedzicy nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy. Wystąpili skrzypkowie, gawędziarze, śpiewacy i grupy śpiewacze. W sobotę  w Gminnym Ośrodku Kultury w Niedzicy w scenkach rodzajowych, pokazach obrzędów i zwyczajów oraz tańcach zaprezentowały się dziecięce i młodzieżowe zespoły z regionu. Natomiast w niedzielę, także w niedzickim GOK-U można było zobaczyć występy dorosłych zespołów regionalnych.

- Wyrażamy radość, że ruch folklorystyczny na Spiszu z roku na rok ulega wszechstronnemu rozwojowi, zarówno pod względem ilościowym jak też jakościowym. Wystarczy wspomnieć pierwszy dzień tegorocznego konkursu, który zgromadził 87 punktów programu, w tym 36 samych gawędziarzy, a przecież od wielu lat w Zwykach bierze udział co najmniej kilkanaście zespołów regionalnych, gdzie niektóre z nich w sposób przykładowy prezentują tradycyjną obyczajowość Spisza - napisało w protokole jury konkursu.

Wszystkie wyniki znajdują się na stronie GOK Niedzica

jd
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 02 03.2024
  • 03 03.2024
  • 10 03.2024
reklama
dołącz do nas