aktualności

Środowiskowy Dom Samopomocy Perła - W zgodzie z porami roku

29.03.2024

28 marca 2024 roku miało miejsce uroczyste zakończenie trzeciego, a zarazem ostatniego roku realizacji projektu W ZGODZIE Z PORAMI ROKU. Trzyletni projekt dofinansowany ze środków PFRON realizowany był w Środowiskowym Domu Samopomocy „PERŁA” prowadzonym przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczawnicy.

Jego Beneficjenci uczestniczyli w warsztatach piekarniczych, botanicznych oraz zdrowego stylu życia. Podejmowali nowe aktywności, nabywali nowe umiejętności, doskonalili i utrwalali te, które wcześniej poznali. Rozwijali swoje zainteresowania oraz sprawności manualne, rozbudzali  wyobraźnię, poznawali nowe smaki oraz zapachy. A wszystko w zgodzie z porządkiem panującym w przyrodzie, w zgodzie z porami roku. Budżet projektu przewidywał wydatki na materiały i pomoce do poszczególnych warsztatów. Dzięki temu dokonano zakupu przeróżnych atrakcyjnych i ciekawych oraz  nieznanych dla wielu Beneficjentów artykułów, które urozmaicały podejmowane przez Beneficjentów formy wsparcia.
Warsztaty piekarnicze zaowocowały realizacją mnóstwa nowych przepisów. Ulubiona pizza – w wielu różniących się wersjach, przeróżne ciasteczka, placki drożdżowe, chleby, bułeczki, babki i szarlotki. Beneficjenci rozpoznawali, nazywali oraz degustowali zakupione artykuły spożywcze -  między innymi rabarbar, truskawki, suszone owoce, orzechy, pestki  i przyprawy. Wykonywali dania
z różnych gatunków makaronów, sałatki z nowalijek, sałatki z gotowanych lub konserwowanych warzyw oraz z wykorzystaniem nasion i orzechów. Były frytki, naleśniki, racuchy i gofry. Nowość to dania mięsne, które bardzo wszystkim smakowały. Ciekawostką były również kulki mocy zrobione na bazie daktyli z dodatkiem przeróżnych orzechów oraz rodzynek i żurawiny. Przy okazji świąt – uczestnicy projektu wykonywali tradycyjne dla polskiej kuchni potrawy wielkanocne lub bożonarodzeniowe. Ponadto poszerzali swoje doznania poprzez nowe smaki, zapachy, faktury… Beneficjenci projektu na miarę swoich możliwości nabywali i doskonalili umiejętności obierania, ugniatania, mieszania, gotowania, smażenia i pieczenia, nakrywania i dekorowania stołów oraz dbania o czystość, higienę i porządek otoczenia. W ramach warsztatów piekarniczych powstała ciekawa i niepowtarzalna książka kucharska z wykorzystaniem piktogramów.
Podczas warsztatów botanicznych Beneficjenci projektu nabywali umiejętności wykonywania przeróżnych kompozycji z kwiatów świeżych, suszonych, sztucznych i papierowych. Rozwijali swoje umiejętności i sprawności wykonując własnoręcznie wiosenno-wielkanocne oraz bożonarodzeniowe stroiki i ozdoby. Ponadto uczyli się sztuki wysiewu nasion w celu pozyskiwania kiełków, pielęgnowali je, obserwowali ich wzrost oraz degustowali je.  Nabywali umiejętność dbania oraz pielęgnacji roślin. Zbierali dary natury – kwiaty i zioła wiosenne, wykonywali z nich napary (melisa i mięta). Przesadzali kwiaty doniczkowe. Wykorzystując, zakupione dzięki środkom z projektu przepiękne słoje, drewniane ozdobne donice, korytka – uczyli się tworzenia kompozycji kwiatowych, a także budowania „lasu w szkle”. Uczestnicy warsztatów nabywali także umiejętność produkcji świec oraz mydełek glicerynowych. Uczestniczyli w każdym etapie ich powstawania. Poznawali niezbędne produkty – parafinę i glicerynę, specjalistyczne barwniki i olejki aromatyczne, silikonowe formy. Regularnie w sezonie letnim Beneficjenci projektu uwagę swoją skupiali na wykonywaniu przetworów na zimę. Dżemy, konfitury, owoce w syropie, kiszonki. Uczyli się jak owoce i warzywa należy umyć, obrać, kroić, ugniatać lub pestkować, aby powstały z nich smakowite przetwory, koktajle lub desery. Ponadto Beneficjenci Ponadto podczas warsztatów sukcesywnie powstawały kartki okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet, Matki, Babci i Dziadka, Walentynek oraz Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.

W ramach warsztatów zdrowego stylu życia Beneficjenci brali udział w zajęciach grupowych jak
i indywidualnych. Zajęcia indywidualne były skierowane do Beneficjentów z dysfunkcjami ruchowymi lub Beneficjentów, którzy potrzebują indywidualnej pomocy przy wykonywaniu proponowanych aktywności ruchowych. Rehabilitant pracował z Beneficjentami na tablicach manualnych podtrzymujących sprawność kończyn górnych i motoryki małej. Instruował uczestników projektu
w temacie dotyczącym higieny, prezentował filmy oraz przeprowadzał pogadanki związane z kulturą higieny osobistej. Beneficjenci korzystali z wydawnictw książkowych dotyczących zasad prawidłowego żywienia. Wychodząc naprzeciw potrzebom Beneficjentów rehabilitant korzystał z kinezjotapingu, światłolecznictwa oraz elementów muzykoterapii, podczas której można wyciszyć się, zrelaksować  i odprężyć. Podczas niepogody oraz w każdej wolnej chwili wszyscy Beneficjenci projektu W ZGODZIE Z PORAMI ROKU korzystali z zakupionego w ramach projektu sprzętu. Stół do bilarda i do cymbergaja, stół do piłkarzyków, platforma wibracyjna, orbitrek a także rotor do kończyn górnych i dolnych – wszystkie te przyrządy z sukcesem służyły aktywnemu spędzaniu czasu przez Beneficjentów projektu. Ponadto uczestnicy warsztatów nabywali i utrwalali wiedzę na temat higieny osobistej i otoczenia. Z kolei korzystając z pięknej pogody wychodzili na spacery, piesze wycieczki oraz korzystali z siłowni plenerowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry plenerowe oraz wędrówki wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego z kijami nordicwalking. Dodatkowo Beneficjenci regularnie brali udział w rozwiązywaniu quizów na temat aktywności ruchowej oraz nawyków zdrowego stylu życia i odżywiania. Cyklicznie miały miejsce również zawody sportowe a także rozgrywki w cymbergaja, bilard oraz piłkarzyki.

Uroczystemu zakończeniu trzyletniego projektu towarzyszyła przepięknie zaaranżowana wystawa prac powstałych podczas warsztatów botanicznych, na której można było obejrzeć przepiękne kompozycje wiosenne i wielkanocne. Wystawie towarzyszył poczęstunek przygotowany przez uczestników warsztatów piekarniczych. Wszyscy Beneficjenci projektu W ZGODZIE Z PORAMI ROKU zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami, a za udział w warsztatach zdrowego stylu życia każdy otrzymał medal. Wyróżnienie Beneficjentów było dla nich źródłem radości oraz wzmocniło ich poczucie sprawczości i przeżycie sukcesu.
Nabytymi umiejętnościami Beneficjenci wraz z Terapeutami dzielili się na bieżąco przez fotorelacje dokumentujące przebieg warsztatów i jego efekty na portalu Facebook: ŚDS „Perła” Szczawnica.
 
Katarzyna Żmidzińska-Szpulak
Koordynator projektu
W ZGODZIE Z PORAMI ROKU
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 15 04.2024
  • 20 04.2024
  • 29 04.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas