aktualności

Co dalej z budową ośrodka narciarskiego Jarmuta? Na przeszkodzie - ekolodzy

15.04.2024

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, po rozpatrzeniu odwołań organizacji przyrodniczych, z uwagi na niepoprawne ustalenie kręgu stron postępowania, uchyliło decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Centrum Przyrodniczo-Rekreacyjnego JARMUTA i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia - poinformowało w komunikacie stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

To właśnie pracownia odwołała się od decyzji zezwalającej na inwestycję.

Inwestycja ma być zlokalizowana na 28 ha północnych zboczy masywu górskiego Jarmuta w Szczawnicy. W ramach ośrodka zaplanowano budowę: stacji dolnej z budynkiem usługowo-handlowym oraz usługowo-technicznym; górną stację kolejki linowej; ścieżkę widokową w koronach drzew z wieżą widokową oraz m.in. system oświetlenia stoku, system naśnieżania, letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, zbiornik wodny, ujęcie wodne na potoku Grajcarek; parking dla samochodów i autokarów, ścieżki rowerowe i chodniki.

- Jest początek kwietnia a temperatury sięgają ponad 25 stopni. Jak w takich warunkach, postępujących zmian klimatycznych, a więc rosnących rocznych temperatur, można racjonalnie myśleć o budowie kolejnych ośrodków narciarskich? Będą one przecież wymagały sztucznego naśnieżania, a to z kolei jest drenowaniem górskich potoków, które często są jedynymi zasobami wodnymi dla lokalnych społeczności. Skutki już widać, bo wiele miejscowości od kilku lat ma problem z sezonowym dostępem do wody. Dlatego cieszymy się z uchylenia przez SKO decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla Jarmuta. To przedsięwzięcie to bardzo niebezpieczny i krótkowzroczny pomysł zarówno dla ludzi, jak i przyrody – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

oprac. r/ Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 14 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas