aktualności

Uroczysta Msza Święta na Przysłopie

04.05.2024

3 maja na Przysłopie, przy czerwonym szlaku na Przehybę, odbyły się uroczystości związane tragiczną rocznicą spalenia żywcem rodziny Fijasów przez niemieckich faszystów. To miejsce związane jest także z potyczką partyzantów z Armii Krajowej z przeważającymi siłami niemieckich żołnierzy, w której zginęło pięciu polskich partyzantów – pchor. Bolesław Durkalec „Sławek”, szer. Franciszek Klimowski „Wicher”, szer. Józef Cyrus „Kruk”, szer. Józef Rogal „Strzała” i Jan Rogal „Żbik”. Potyczka miała miejsce 21 lutego 1944 roku.

Podczas uroczystości wiązanki pod pomnikiem zamordowanej rodziny Fijasów oraz pod pomnikiem poległych partyzantów złożyły władze samorządowe i organizacje samorządowe oraz pozarządowe z terenu Miasta i Gminy Szczawnica. Korowód składający się z licznej banderii konnej, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów przeszedł na polanę przed kaplicą na Przysłopie, gdzie odprawiona została msza święta za Ojczyznę.

Przed rozpoczęciem mszy świętej, jak co roku w tym miejscu, zapłonęła makieta domu Fijasów, w którym spłonęli żywcem: Andrzej Fijas (lat 76), Anna Fijas (lat 68), Genowefa Fijas (lat 6), Zofia Dychała (lat 44), Helena Dychała (lat 3), Julia Dychała (lat 1).

jd / fot. Zbigniew Lach
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 14 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas