aktualności
Stanisław Czepiel
12.06.2012
Oddział Związku Podhalan w Krościenku ma 25 lat !!! O góralszczyźnie, tradycji, miłości do muzyki i skrzypiec ze Stanisławem Czepielem, założycielem i pierwszym prezesem oddziału Związku Podhalan w Krościenku n.D Spotkanie z mistrzem P24
17 czerwca, w sercu Pienin odbędzie się wyjątkowa uroczystość. Oddział Związku Podhalan w Krościenku nad Dunajcem, świętować będzie 25- lecie istnienia. Nie byłoby tego jubileuszu bez Stanisława Czepiela, założyciela i pierwszego prezesa Oddziału. Człowieka wielkiej pasji, górala z krwi i kości, Krościenczanina, dla którego rodzinna miejscowość i góralska tradycja to wartości same w sobie.
W piękne majowe popołudnie, wspólnie z obecnym prezesem Oddziału Krzysztofem Wąsowiczem, Jaśkiem Kubikiem oraz Jarkiem Kubikiem, odwiedziłem Pana Stanisława Czepiela w jego domu na ulicy Trzech Koron (dom Stanisława Czepiela to również galeria, pracownia i mini sala koncertowa).
Mimo, że Krościenko to nie metropolia i przeważnie wszyscy znają się tutaj doskonale, jednak często zapominamy o tych, którym zawdzięczamy bardzo wiele.
Kim więc jest Stanisław Czepiel?
Stanisław Czepiel to „krościeński skarb”. Jest przecież jednym z tych, dzięki którym szeroko pojęta góralszczyzna i góralska tradycja „nie umiera” i w Krościenku zdecydowanie nie jest w defensywie.
Nie z lenistwa, a z przyzwyczajenia i ciekawości wpisałem hasło „Stanisław Czepiel” w Google.
(http://pl-pl.facebook.com)
Artysta dźwięku, kształtu i słowa. Założyciel i wykładowca pierwszej w Polsce szkoły lutniczej w Nowym Targu. Malarz kościółków, kapliczek, nostalgicznych pejzaży i tradycyjnych szopek.
(http://www.szlakrzemiosla.pl)
W latach 60. pan Stanisław studiował dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów nie chciał zostać w dużym mieście, zdecydował się więc kontynuować pasję, która towarzyszyła mu od dziecka – lutnictwo. Rozpoczął naukę rzemiosła w Zakopanem. Obecnie w przydomowej galerii można oglądać takie instrumenty, jak skrzypce, gęśle, domra ukraińska, włoska mandolina czy viola da gamba.
Początki.
Ogromną rolę w jego życiu odegrał Marcin „Popajda” Knurowski. To on jako pierwszy małemu Stasiowi przekazał podstawy gry na skrzypcach. „Takiego muzykanta jeszcze nie było” – mówi o Knurowskim Pan Stanisław. Marcin „Popajda” grał turystom w Pieninach; na Bajkowym Graniu, „Przy Źródełku”, „Przy Krzyżu”. Ale to mama Artysty, która przy pracach domowych zawsze śpiewała, zaszczepiła w nim miłość do muzyki.
W Krościenku do dnia dzisiejszego wspomina się również Józefa Wójcika „Za Potocka”, który prowadził „Chór Śpiewaków Pienińskich” w latach 1945-1946.
Związek Podhalan w Krościenku n.D
Stanisław Czepiel na co dzień obcował z członkami Związku Podhalan z Zakopanego i z Nowego Targu; jak sam mówi „Jak usłyszałem pierwszy raz, jak oni śpiewają, jak oni grają, byłem zachwycony. Na początku wstąpiłem wspólnie z żoną do oddziału w Nowym Targu”.
Doświadczenia nowotarskie zainspirowały Czepiela do powołania w roku 1987. Oddział Związku Podhalan w Krościenku n.D. Sam został pierwszym prezesem. Rok później poświęcono sztandar Oddziału. Na uroczystość do Krościenka przyjechali między innymi ksiądz Tischner, ksiądz Zązel i przedstawiciele Zarządu Głównego Związku.
W czasie prezesury Czepiela siedzibą Oddziału była nieistniejąca już Izba Regionalna, która znajdowała się na plebańskim folwarku (w miejscu w którym budowana jest ochronka). To tam odbywały się spotkania, recytacja wierszy i szeroko pojęte kultywowanie góralskiej kultury i tradycji. W Izbie odbywały się również zajęcia dziecięcego chóru, prowadzonego przez samego Czepiela. W sali udało się zgromadzić bardzo wiele cennych eksponatów, dawnych narzędzi codziennego użytku.
Izbę przekazał w użytkowanie Oddziałowi ówczesny krościeński proboszcz, ksiądz Pękala. Niestety dzisiaj Oddział nie posiada stałej siedziby, w której można by było zaprezentować niezwykle przecież bogatą góralską tradycję.
Stanisław Czepiel 8 lat sprawował funkcję prezesa Oddziału.
Stolica Pienin?
Boli go również to, że Krościenko, mimo doskonałych warunków, świetnego położenia i możliwości, stało się uboższą „siostrą” Szczawnicy. Bo przecież to Królewskie Miasto powinno szczycić się tytułem „Stolicy Pienin”. Niewielu wie, że chociażby „Lato Pienińskie” jedna z imprez sztandarowych Uzdrowiska, wywodzi się z Krościenka.
Mistrz Stanisław Czepiel.
Stanisław Czepiel wykształcił przez dziesiątki lat pracy setki znakomitych muzyków.
Do dnia dzisiejszego stoi na straży „poprawności” góralskiego stroju. Komentując odchodzenia od tradycji mówi twardo - „To trzeba tępić”. Turyści idący w kierunku Trzech Koron bardzo często również dzisiaj słyszą tradycyjną pienińską nutę, dochodzącą z domu Pana Stanisława.
Stanisław Czepiel odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, Kawalerskim Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką. Uhonorowano go także odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury.
Jakub Dyda
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
22 12.2024
-
22 12.2024
-
24 12.2024
-
27 12.2024
-
31 12.2024
-
31 12.2024
reklama
dołącz do nas