aktualności
Figurka Matki Bożej Niepokalanej w nowej odsłonie
16.10.2024
Zakończyły się prace przy renowacji kamiennej figurki Matki Bożej Niepokalanej. Figurka wróciła na swoje miejsce na skale przy drodze do Krasu w Krościenku nad Dunajcem, w miejscu zwanym Pod Zawiesami.
Prace konserwatorsko-budowalne przy obiekcie były możliwe dzięki pozyskanej dotacji w kwocie 39 000zł z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski 2024”oraz pomocy finansowej w wysokości 27 000 zł przekazanej przez Pieniński Park Narodowy. Całkowity koszt zadania wyniósł 66 019,99 zł.
Pieniński Park Narodowy uczestniczył w realizacji przedsięwzięcia od samego początku, nie tylko poprzez jego dofinansowanie, ale także służąc fachowym wsparciem i wiedzą.
Wykonawcą prac był Zakład Produkcji Usług Wielobranżowych i Handlu Robert Szczepaniak ze Szczawnicy.
HISTORIA OBIEKTU
Figurę Matki Bożej Niepokalanej umieszczono na skale położonej nad Dunajcem przy drodze do Krasu (w miejscu zwanym Pod Zawiesami) z inicjatywy ks. proboszcza Bronisława Krzana. Stało się to w 1958 roku, w setną rocznicę objawień w Lurdes. Umieszczenia figury, z uwagi na niechęć ówczesnych władz do przejawów religijności, dokonali w tajemnicy pienińscy flisacy, co zrodziło przekonanie wśród lokalnej społeczności, że odbyło się to w sposób cudowny.
Miejsce wybrane na osadzenie figury nie jest przypadkowe. Podobnie jak w Lourdes znajdowało się tu źródełko z krystalicznie czystą wodą, a po drugiej stronie Dunajca usytuowana jest końcowa przystań spływu. Flisacy, dopływając do przystani, mają zwyczaj dziękowania Matce Boskiej za szczęśliwe zakończenie spływu, a figurę nazywają Matką Bożą Pienińską.
Po ,,cudownym” osadzeniu figury w 1958r. doszło do sporego zamieszania i ówczesne władze zażądały jej usunięcia. Pomimo braku chętnych do realizacji tego polecenia figura została strącona potajemnie w nocy i porzucona w rzece. Rzeźbę odnaleziono i – na prośbę księdza proboszcza Krzana – ulokowano w nieistniejącej już kaplicy Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem. Przy figurze umieszczono napis upamiętniający jej strącenie i profanację. Obecnie pierwotna i odnowiona figura jest wyeksponowana przy budynku plebani.
Niedługo później flisacy umieścili na skale nową, mniejszą figurę Matki Bożej wykonaną z gipsu. Ta, z uwagi na słaby materiał wykonania, nie zachowała się. W 1988 r., na prośbę księdza proboszcza Andrzeja Pękali, Pan Edward Szot (weteran wojenny, mieszkający w Krościenku) umieścił na skale kolejną rzeźbę Matki Bożej Fatimskiej, tym razem z trwałego cementu. Nowa figura została poświęcona w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Na skale pod figurą umieszczono tabliczkę informującą o fundatorze.
W 2018 r. z uwagi na postępującą degradację powłoki malarskiej mieszkańcy Krościenka we współpracy z Panem Mirosławem Szotem (synem Edwarda) oraz z Pienińskim Parkiem Narodowym dokonali odnowienia i na nowo ją poświęcili.
W lutym 2024 roku spadająca skała uderzyła, uszkodziła i przewróciła figurę.
Opracował .K.K
Źródło informacji
Przewodnik historyczny „Po Krościenku nad Dunajcem K.Koper
„Klejnot zagubiony w górach” – ks. Bronisław Krzan
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
- Do sprzedania RATRAK BISON X PARK
- Narty Atomic
- Kask narciarki Salomon
- Narty SALOMON ENDURO 84
- Kupie narty skiturowe
już wkróce
-
02 01.2025
-
03 01.2025
-
03 01.2025
-
05 01.2025
-
06 01.2025
reklama
dołącz do nas