co, gdzie, kiedy

Koncert oratoryjny

08.09.2019
Zbliża się pierwsze z dwóch premierowych wydarzeń tegorocznej edycji Barokowych Eksploracji w Szczawnicy. Już 20 sierpnia w Dworku Gościnnym prawdziwa gratka dla melomanów - polska premiera opery „Praga nascente da Libussa e Primislao” w wykonaniu artystów  z Czech, pod dyrekcją Marka Strynčla. Światowa premiera dzieła odbyła się w lipcu w Pradze czeskiej, a  Szczawnica będzie kolejnym miejscem, gdzie spektakl będzie można zobaczyć.
„To wyjątkowe dzieło, bo łączące temat  wzięty z czeskiej mitologii z wysokiej klasy, wirtuozowską muzyką Antonia Vivaldiego, co jednak nie powinno dziwić biorąc pod uwagę intensywne kontakty Vivaldiego z muzycznym środowiskiem Czech i Moraw w I poł. XVIII w.  Równie interesujące jest , iż zachowało się jedynie libretto autorstwa Antonia Denziego z 1734, natomiast muzyka została skompilowana współcześnie przez  Eduardo Garcie Salasa, po dogłębnym przeanalizowaniu ponad 300  arii słynnego Wenecjanina”- opowiada Agnieszka Żarska pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji
Kolejnym wydarzeniem będzie premierowy koncert prezentujący obszerne fragmenty Oratorium   „Saul” G.F.Haendla z holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij w roli tytułowej. Koncert w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 odbędzie się 8 wrześnie w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.
Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez instytut Muzyki i Tańca. Barokowe Eksploracje 2019 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica, organizowany we współpracy z Parafią p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz Czeskim Centrum w Warszawie.  Tegoroczna edycja została odznaczona certyfikatem jakości przyznawanym przez międzynarodowe grono ekspertów i organizatorów Festiwali : EFFE LABEL.
 
Tekst: SCK
Fot. Michael Tomeš
 
komentarze