aktualności

Na szczytach świata

09.11.2011

Od śmierci w dolinach zachowaj nas Panie Alvin Roth "Eiger- Wall of Death"

"24 października 1989 roku światowe agencje prasowe przekazały tragiczną informację, która obiegła wszystkie kontynenty: Podczas wspinaczki na południowej ścianie Lhotse poniósł śmierć polski himalaista, Jerzy Kukuczka! Ta wiadomość uderzyła we wszystkich jak grom.

 

Wyprawom wysokogórskim zawsze towarzyszyło ryzyko, a nazwisko Jerzego Kukuczki było niemal synonimem niezmiennego powodzenia i bezpieczeństwa w górach najwyższych. Jurek należał do tych, którym obce było wyszukiwanie łatwych szlaków, a sukces cieszył go tylko wtedy, gdy zdołał go osiągnąć na drodze dla innych niedostępnej. Każde jego przedsięwzięcie stanowiło zuchwałe wyzwanie losu.

 

Kukuczce los sprzyjał. Wydłużała się lista sukcesów, a wraz z nią rosło złudne przekonanie, że Jurkowi nic złego stać się nie może. Tym boleśniejsza i zupełnie nieoczekiwana stała się jego śmierć.
Kiedy wyruszał pod Lhotse, w czasie pożegnania na warszawskim Okęciu padło pytanie Andrzeja Zawady: Zdobyłeś w Himalajach właściwie wszystko. Czy nie czas już skończyć? - Dlaczego mam kończyć, kiedy tak dobrze idzie?- brzmiała odpowiedź."
Jarzy Kukuczka Tomasz Malanowski, Na szczytach świata, Kraków 1996


 

 

4 dni temu w willi Koliba ( Zakopane) odbyła się premiera dokumentalnego filmu „Kukuczka” wyreżyserowanego przez Jerzego Porębskiego. Jerzy Kukuczka to jeden z najwybitniejszych himalaistów w historii. Zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników. Człowiek dla którego nie było rzeczy niemożliwych.

 

Zachęcam do lektury książki „ Na szczytach świata” Jerzego Kukuczki i Tomasza Malanowskiego, jak również do oglądnięcia filmu dokumentalnego „Kukuczka”przeczytaj więcej na temat Jerzego Kukuczki – Wikipedia
 

 

źródło: youtube.com

fot: www.wikipedia.org
 
Więcej na temat: Góry himalaista śmierć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 03.2019
  • 22 03.2019
  • 31 03.2019
reklama
dołącz do nas