aktualności

Pienińscy Kenarowcy

22.05.2017

„Pienińscy absolwenci zakopiańskiej Szkoły Kenara” … to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy od 19 maja br., która jest uczczeniem i kontynuacją zeszłorocznej rocznicy 140-lecia istnienia szkoły.

Przez szereg lat dzia-łania liceum przewinęła się przez jej sale spora rzesza młodzieży z okolic Zakopanego. Wystawa szczawnicka prezentuje sylwetki i twórczość kilku pokoleń absolwentów Szkoły Kenara, wywodzących się z regionu pieniń-skiego lub z nim związanych. Na ekspozycji prace eksponuje piętnastu twórców: Stefan Gabryś, Aleksandra Kordeczka, Jakub Stanisław Kołodziejski, Łukasz Kulig, Wojciech Kulig, Ewa i Marek Majerczakowie, Eliza Malinowska, Marta Mikołajczyk, Jan Papież, Jakub Salamon, Bożena Soliwoda, Marek Wolak oraz wywodzący się ze Sromowiec Niżnych bracia: prof. Stefan Borzęcki i Władysław Borzęcki.

Podczas wernisażu wystawy, gości przywitała jej kurator Barbara Węglarz. Na uroczystość przybyła m.in. wice-dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara dr inż. Alicja Marduła wraz z mężem, także nauczycielem szkoły – Stanisławem Mardułą; przybyli także absolwenci Ewa Majerczak, Bożena Soliwoda, Stefan Gabryś, Stanisław Kołodziejski, Łukasz Kulig, i Jakub Salamon, nieobecnych reprezentowali rodzice, współmałżonko-wie; przybyli sympatycy szkoły i przyjaciele artystów. 
Barbara Węglarz opowiedziała pokrótce dzieje zakopiańskiego liceum, które w 1876 roku zostało założone przez Towarzystwo Tatrzańskie jako Szkoła Snycerska. Towarzystwo powstało m.in. z inicjatywy właściciela szczawnickiego uzdrowiska Józefa Szalaya, a po latach jego popiersie, stojące przy wejściu do Galerii, wykonał absolwent szkoły obecny na wernisażu – Stanisław Kołodziejski. W ten symboliczny sposób B. Węglarz pokazała, jak w czasową klamrę zamknęły się związki szkoły z naszym regionem. Oczywiście było ich więcej, tak jak i więcej jest pienińskich absolwentów szkoły. Na przestrzeni dziejów szkoła zmieniała nazwę: w latach 1918 – 39 na Państwową Szkołę Przemysłu Drzewnego, po wojnie, od 1948 – na Państwowe Liceum Technik Plastycznych; to wtedy do 1959 roku jej nauczycielem i wychowawcą był Antoni Kenar, także absolwent szkoły, (uczeń dyrektora Karola Stryjeńskiego), który wsławił się innowacyjnymi metodami pracy z uczniami – kładzeniem nacisku na indywidualny rozwój ucznia, zachowanie równowagi między nauką rzemiosła, a twórczością artystyczną i utożsamianiem pedagogiki z twórczością artystyczną. To na jego cześć Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych od 1967 roku nosi imię Antoniego Kenara. Szkoła jeszcze dwukrotnie była przemianowywana: w 1999r. na Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych i od 2002r. – na Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Ważne, że przez te wszystkie lata doczekała się wspaniałych uczniów, którzy z czasem, jako znani twórcy stawali się jej nauczycielami, jak m.in. Antoni Rząsa czy Władysław Hasior. 

Dziękując za zaproszenie na wystawę, dyrektor Marduła zachęcała uzdolnioną plastycznie młodzież do wstępowania w progi szkoły, która obecnie prowadzi kształcenie na czterech kierunkach: snycerstwo, meblarstwo artystyczne, lutnictwo oraz reklama wizualna. Ponadto szkoła daje możliwości rozwoju indywidualnych talentów, a uczniowie wielokrotnie pokazywali je na różnego rodzaju wystawach, zdobywając prestiżowe nagrody.
Na wystawie szczawnickiej można podziwiać dokonania twórcze jej absolwentów w dziedzinie malarstwa olej-nego, malarstwa akwarelowego, grafiki, rzeźby gipsowej, w drewnie, metalu, płaskorzeźby, fotografii artystycz-nej, elementów snycerskich, lutnictwie. Wszechstronność i umiejętności artystów „od Kenara”wzbudzają po-dziw i zachwyt!

Miłym akcentem wernisażowego spotkania było wręczenie obecnym absolwentom (i nieobecnym – na ręce członków rodziny) przez kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowych „Perła” Wiesławę Sajdak – Tokarczyk pamiątek wykonanych przez uczestników warsztatów. 

Wystawa „Pienińscy absolwenci zakopiańskiej Szkoły Kenara” czynna jest od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.30.
Jej organizatorem jest Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.

Alina Lelito
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas