aktualności

Wiktoria Bisztyga i Stanislav Šurin w kolejnej odsłonie Festiwalu

08.08.2017

W sobotę 8 sierpnia odbył się kolejny koncert w ramach 8. edycji Festiwalu Pieniny - Kultura - Sactum odbywającego się w kościele parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza. Melomani mogli delektować się wspaniałym sopranem miłośniczki Pienin Wiktorii Bisztygi i wirtuozerię pochodzącego ze Słowacji Stanislava Šurina.

Zebranych melomanów przywitał ksiądz Henryk Homoncik proboszcz krościeńskiej parafii. Przy organach zasiadł znany słowacki organista, kompozytor i mistrz improwizacji Stanislav Šurin. Koncertował w kilku europejskich krajach, USA, Meksyku, Kanadzie i na Tajwanie.
Jest konsultantem przy rekonstrukcji i budowie organów, wykłada na Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Jest autorem mszy Trnava i wielu utworów liturgicznych oraz kompozytorem do tekstów francuskich i słowackich poetów. 

W duecie z organistą wystąpiła Wiktoria Bisztyga, krakowska sopranistka, solistka znanego nie tylko w Polsce zespołu "Prasłowianki", współpracująca z Akademickim Chórem Organum i zespołem Ricercar. Uczestnicząca w wielu koncertach krajowych i zagranicznych. 

Na sobotnim koncercie obok zaprezentowanych klasycznych dzieł muzyki poważnej zabrzmiały improwizacje utworów kościelnych. Usłyszeliśmy mistrzowską organową improwizację na temat pieśni "Chrystus wodzem, Chrystus Królem" natomiast sopranistka zachwyciła m.in. wzruszającym wykonaniem "Ave Maria" Ch.Gounoda i pieśnią "Dobranoc Maryjo". 

Zgromadzeni melomani nagrodzili występ artystów brawami na stojąco. Wójt Gminy Jan Dyda jako zaangażowany w projekt od 2016 roku złożył podziękowania artystom i zaprosił do wysłuchania kolejnych koncertów. 

Organizatorem koncertów jest Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic, wspierający to nowotarskie Starostwo Powiatowe i Gmina Krościenko n.D. Partnerami są Pensjonat CrosnaSPA*** oraz Publiczne Gimnazjum im.J.Pawła II w Krościenku n.D. 

W cyklu VIII edycji festiwalu, odbędzie się jeszcze jeden koncert, 12 sierpnia br. o godzinie 19.00, też w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, na który serdecznie zapraszamy. Tym razem usłyszymy utwory baroku i romantyzmu w wykonaniu mistrza organów Łukasza Mateji i skrzypaczki Katarzyny Mateji. 

Bożena Soliwoda
Opr. JD
Fot. JD
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 06.2018
  • 22 06.2018
  • 23 06.2018
  • 24 06.2018
  • 26 06.2018
  • 29 07.2018
reklama
dołącz do nas