aktualności

Festiwal Wolna Republika Ochotnicka po raz drugi

14.08.2017

W ubiegłą sobotę 12 sierpnia w Ochotnicy Dolnej odbył się II Festiwal Wolna Republika Ochotnicka 2017. Pomysłodawcy festiwalu zabrali publiczność w muzyczną podróż poprzez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej, prezentując muzykę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny. Z tego też powodu festiwal jest nazywany festiwalem czterech kultur: góralskiej, bałkańskiej, żydowskiej i romskiej.

W tym roku organizatorzy postawili akcent na historię nowożytną, dlatego festiwal zainaugurowała o msza święta  w intencji ofiar II wojny światowej z terenu Ochotnicy i Tylmanowej, o pokój na świecie oraz w za uczestników festiwalu. Po mszy złożono wieńce na grobie oraz pod pomnikiem upamiętniający ofiary „Krwawej Wigilii”. 

Następnie uczestnicy przemieścili się na pobliski, rozległy teren festiwalu, który rozpoczęły występy przedstawicieli pierwszej z kultur - lokalnych kapel góralskich. Jako pierwsza wystąpiła Kapela Tylmanowianie działająca przy WOK i Związku Podhalan w Tylmanowej, a następnie Ochotni z Ochotnicy Górnej. W dalszej części wystąpił zespół romski Tatra Gipsy Band ze Słowacji, a jego występ poprzedziła przemowa ks. Stanisława Opockiego, Krajowego Duszpasterza Romów. 

Żywiołowo i nowocześnie na nutę góralsko-bałkańską zagrała Kapela Po Pieronie z Beskidu Żywieckiego. Zespół Tryptyk z pobliskiej Tylmanowej, który gra muzykę wielokulturową zaprezentował etno-folk Łuku Karpat. Tuż przed występem zespołu grającego muzykę żydowską na scenie pojawił się Kazimierz Chlipała, będący jednym z niewielu ocalałych z „Krwawej Wigilii” oraz świadkiem Holokaustu lokalnych Żydów, a jednocześnie najmłodszym bratem oficera z Ochotnicy majora Józefa Chlipały. Opowiedział on publiczności o tych tragicznych wydarzeniach. Następnie księża Opocki, Padewski oraz ks. Leon Królczyk poprowadzili modlitwę za ofiary drugiej wojny. 

W ten sposób podczas festiwalu zostały zainaugurowane obchody 75. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego organizowane pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera. 

Po upamiętnieniu na scenie pojawił się zespół El Saffron, którego trzon stanowią trzy siostry Szafrańskie z Lipnicy Wielkiej, grające muzykę żydowską. Zespół zagrał niezwykle emocjonalny i zarazem żywiołowy koncert muzyki sefardyjskich i aszkenazyjskich Żydów. Na zakończenie festiwalu wystąpiła gwiazda muzyki folkowej programu Mam Talent Bum Bum Orkestar z energetyczną i dynamiczną muzyką bałkańską, która poderwała do tańca zgromadzoną publiczność.Zabawa była tak udana, że festiwal zakończył się dwie godziny później niż planowano. 

W przerwach między występami Wojciech Mulet, właściciel Skansenu Studzionki i Zofia Piszczek, prezes ZP w Tylmanowej prezentowali historię Ochotnicy i Tylmanowej. Imprezą towarzyszącą festiwalowi był Kiermasz Lokalnych Produktów, gdzie można było zasmakować kuchni regionalnej i kupić produkty tradycyjne i ekologiczne. 
  
Organizatorem festiwalu była Fundacja Wolna Republika Ochotnicka wraz z organizacjami partnerskimi i mieszkańcami. Festiwal dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu “Ochotnica & Tylmanowa – Małe Ojczyzny – Wielkie Historie”. 

Projekt objął swoim patronatem rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. Kazimierz Karolczak. Festiwal poprowadził prezes Fundacji WRO Tadeusz Królczyk, który na zakończenie festiwalu zapytał publiczność czy chcą kolejnej edycji festiwalu. Widownia odpowiedziała dwukrotnie chóralnym: TAK! 

Materiały prasowe, r/ zdj. Iwona Jurkowska
 
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 06.2018
  • 22 06.2018
  • 23 06.2018
  • 24 06.2018
  • 24 06.2018
  • 26 06.2018
  • 29 07.2018
reklama
dołącz do nas