aktualności

Walka z barszczem Sosnowskiego

10.09.2017

Na terenie Gminy Łapsze Niżne realizowane jest „Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie” pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Łapsze Niżne w 2017 roku”.

Wykonywane zabiegi likwidacji barszczu Sosnowskiego przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, poprzez zahamowanie procesów prowadzących do zatracenia różnorodności biologicznej. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, która z uwagi na trwałość nasion oraz szybkość rozprzestrzeniania się powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Gmina Łapsze Niżne już po raz trzeci korzysta z dotacji udzielanej przez WFOŚiGW w Krakowie, w celu zwalczania inwazyjnej rośliny. Zabiegi prowadzone są 3-etapowo, obejmując w tym roku tereny o powierzchni 7,395 ha.

Prosimy mieszkańców Gminy Łapsze Niżne o zgłaszanie nowo zlokalizowanych siedlisk barszczu w celu jego likwidacji w kolejnych latach.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd rozprzestrzenił się na rozległe obszary  środkowej i wschodniej Europy. Od lat 50. do 70. ubiegłego wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna w różnych krajach bloku wschodniego. Do Polski trafił w latach 50,  jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Barszcz można obecnie spotkać właściwie wszędzie, w górach, nad morzem, przy drodze, w lesie, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Jest to agresywna roślina, niezwykle trudna do zwalczenia. Jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci, kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, przy wysokiej  temperaturze powietrza. W tym okresie kontakt z nim  może prowadzić do poparzeń skóry, ponieważ toksyczne związki wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Związki chemiczne zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.
Po oparzeniu mogą pozostać widoczne przez wiele lat blizny.
 
op.JD, na podst.ZGKM Gminy Łapsze Niżne

fot. Ludwik Frey

komentarze