aktualności

Walka z barszczem Sosnowskiego

10.09.2017

Na terenie Gminy Łapsze Niżne realizowane jest „Zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie” pn. „Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Łapsze Niżne w 2017 roku”.

Wykonywane zabiegi likwidacji barszczu Sosnowskiego przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, poprzez zahamowanie procesów prowadzących do zatracenia różnorodności biologicznej. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, która z uwagi na trwałość nasion oraz szybkość rozprzestrzeniania się powoduje degradację środowiska przyrodniczego. Gmina Łapsze Niżne już po raz trzeci korzysta z dotacji udzielanej przez WFOŚiGW w Krakowie, w celu zwalczania inwazyjnej rośliny. Zabiegi prowadzone są 3-etapowo, obejmując w tym roku tereny o powierzchni 7,395 ha.

Prosimy mieszkańców Gminy Łapsze Niżne o zgłaszanie nowo zlokalizowanych siedlisk barszczu w celu jego likwidacji w kolejnych latach.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd rozprzestrzenił się na rozległe obszary  środkowej i wschodniej Europy. Od lat 50. do 70. ubiegłego wieku wprowadzany był do uprawy jako roślina pastewna w różnych krajach bloku wschodniego. Do Polski trafił w latach 50,  jako dar radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Uprawiany był na Podhalu, Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim. Z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Barszcz można obecnie spotkać właściwie wszędzie, w górach, nad morzem, przy drodze, w lesie, ponieważ bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Jest to agresywna roślina, niezwykle trudna do zwalczenia. Jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci, kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, przy wysokiej  temperaturze powietrza. W tym okresie kontakt z nim  może prowadzić do poparzeń skóry, ponieważ toksyczne związki wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

Związki chemiczne zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać: podrażnienia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.
Po oparzeniu mogą pozostać widoczne przez wiele lat blizny.
 
op.JD, na podst.ZGKM Gminy Łapsze Niżne

fot. Ludwik Frey

reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas