aktualności

XVII Zaduszki Poetyckie

14.11.2017

XVII Zaduszki Poetyckie zorganizowane przez Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego i jego kierowniczkę Anielę Krupczyńską, zgromadził 12 listopada w remizie OSP sporą rzeszę widzów. Wśród honorowych gości znaleźli się burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, sekretarz miasta Tomasz Ciesielka, ks. prałat Franciszek Bondek oraz wnuczka założyciela zespołu, Jana Malinowskiego z Pagorek, Ewa Danielska.

Mottem tegorocznego spotkania, które poprowadzili wspólnie sekretarz miasta Nowy Targ Stanisława Szołtysek i sekretarz zarządu OSP Szczawnica dh Szymon Janosz, stał się cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. A tych, którzy odeszli w tym roku ze szczawnickiej społeczności były 62 osoby. Podczas wieczoru wspominano ich pamięć, a także pamięć osób zasłużonych dla dziejów miasta m.in.: Józefa Szalaya, Adama Stadnickiego, Pawła Kuklińskiego, Jana Malinowskiego z Pagorek i jego ojca Łukasza Malinowskiego, Michała Słowika Dzwona, Jana Mastalskiego, zmarłego w tym roku byłego burmistrza Józefa Gacka i wielu, wielu innych – strażaków, członków zespołu, księży pracujących niegdyś w szczawnickiej parafii, żołnierzy, którzy zginęli na frontach wielu wojen i powstań narodowych, legionistów, żołnierzy wyklętych, nauczycieli i wychowawców, a także modlono się za wszystkich potrzebujących Bożego miłosierdzia. 
Swoją pomoc naszym drogim zmarłym w drodze do zbawienia, ofiarujemy poprzez modlitwę, pamięć, słowa poezji i melodie pieśni. W Zaduszkach Poetyckich uczestniczyli recytacją wierszy i śpiewem oraz grą: członkowie Zespołu Regionalnego im. J. Malinowskiego, Orkiestra Dęta OSP, Kapela Jaśka Kubika z Krościenka n.D oraz Ewa Walkowska, która zaśpiewała z akompaniamentem fortepianowym Ewy Zachwiei, w tym jedną pieśń własnego autorstwa, napisaną niegdyś po śmierci ojca i jemu dedykowaną oraz młodzież z Ogniska Muzycznego – Aleksandra Mastalska i Bartłomiej Trzeszczoń, którzy pięknie wykonali na dwa głosy „Modlitwę Katyńską”.

Andrzej Dziedzina Wiwer, poeta i regionalista, którego poezja często przewijała się podczas wieczoru, przy-pomniał ponadto zmarłych, których okrągłe jubileusze śmierci obchodzimy w tym roku, m.in. Jana Wiktora – w 50.lecie śmierci, Józefa Ciesielkę Kubasa – 25.lecie śmierci, Józefa Zachwieję Madziara, Jana Gondka z Barychowa, Jana Salamona, malarza - w 15 lecie śmierci czy Jana Szczepaniaka, Józefa Szczepaniaka Wselkiego i Stanisława Szczepaniaka Gaci – w 10.lecie śmierci.
Zaduszki, jak co roku zakończyła wspólna modlitwa „Anioł Pański” za wszystkich zmarłych oraz po niej - słodki poczęstunek przygotowany przez członków Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego.

Alina Lelito
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 28 09.2018
  • 11 10.2018
  • 13 10.2018
  • 14 10.2018
reklama
dołącz do nas