aktualności

Projekt „Prawo w Praktyce”

05.12.2017

Od października klasa I B Liceum im. Stefana Żeromskiego realizowała projekt „Prawo w praktyce”. W jego ramach odbyły się cztery spotkania z sędzią Sądu Okręgowego w Nowy Sączu Jackiem Gackiem. W ich trakcie licealiści poznawali pracę sądu, zapoznawali się z pojęciami prawniczymi oraz przygotowywali się do swojej rozprawy sądowej. Po zakończeniu cyklu spotkań z panem Gackiem uczniowie zajęli się ćwiczeniem ról przydzielonych im w rozprawie.

W piątek 1 grudnia uczniowie udali się do sądu Okręgowego w Nowym Sączu, by podsumować projekt poprzez udział w  symulacji rozprawy sądowej. Jednak nim to nastąpiło  licealiści odwiedzili Zakład Karny. Pobyt w nim wywarł na uczestnikach duże wrażenie.  Już w progu dało się  wyczuć panującą w nim przygnębiającą atmosferę. Pani strażnik opowiedziała licealistom o tym, jak wygląda dzień osadzonego, pokazała cele, pokoje widzeń oraz więzienną kaplicę. Odpowiedziała również na liczne pytania młodzieży.   
 
Następnie licealiści przeszli do znajdującego się nieopodal budynku sądu. Przywitał ich tam prowadzący projekt  sędzia Jacek Gacek. Następnie odbyła się rozprawa sądowa, w której poszczególne role pełnili uczniowie. W jej trakcie rozpatrywana była sprawa pana XY, który zabił pana XYZ. Po wysłuchaniu stron sędzia Katarzyna Kordeczka wydała wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności.  Sąd wziął pod uwagę okoliczności łagodzące, którymi była obrona konieczna.
 
Na zakończenie Prezes Sądu Okręgowego Zbigniew Krupa wspólnie z  sędzią  Jackiem Gackiem oraz dyrektorem LO Robertem Dębskim podziękowali uczestnikom za sumienne przygotowanie się do projektu.
 
Udział w projekcie „Prawo w praktyce” był dla nas ciekawym doświadczeniem. Dużo się dzięki temu dowiedzieliśmy. Może zachęci on  niektórych z nas do pójścia w tym kierunku?
 

Weronika Błażusiak
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2018
reklama
dołącz do nas