aktualności

Polskie uzdrowiska rozpoczynają rywalizację o 100 tys. złotych

09.02.2018

Po raz trzeci polskie uzdrowiska mogą zgłaszać proekologiczne inicjatywy, z których najlepsza otrzyma nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych. Laureata poznamy jesienią 2018 roku.

EKO HESTIA SPA to konkurs dedykowany polskim uzdrowiskom, którego główną ideą jest wskazywanie najlepszych pomysłów i wzorów w zakresie ochrony środowiska i nowoczesnych rozwiązań proekologicznych. 
Jego pomysłodawcą i fundatorem  głównej nagrody jest jedyny polski ubezpieczyciel, którego centrala zlokalizowana jest w uzdrowisku – Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń  ERGO Hestia. Partnerem merytorycznym tego przedsięwzięcia jest największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska, bądź pretendujące do uzyskania tego statusu  – Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP z siedzibą w Krynicy Zdroju.
To jedyny konkurs skierowany wyłącznie do polskich uzdrowisk, którego organizatorzy wspierają najcenniejsze inicjatywy i inwestycje o charakterze proekologicznym – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Główna nagroda to 100 tysięcy złotych, które laureat może przeznaczyć na kolejne działania, związane z ochroną środowiska. Samorządy, zgłaszający się do konkursu muszą udokumentować ciągłość swojej aktywności w tym zakresie w czasie 5 kolejnych lat – dodaje dr Jan Golba.  

Rusza III edycja konkursu, obejmująca inwestycje w zakresie ochrony środowiska  oraz wszelkie  działania towarzyszące, zrealizowane przez polskie uzdrowiska w latach 2012-2017. Mogą się one zgłaszać do konkursu do końca marca br. Szczegółowe informacje na stronie  www.sgurp.pl. Rozstrzygnięcie III edycji  konkursu i ogłoszenie laureata  planowane jest na wrzesień 2018 roku.

I edycja konkursu, obejmująca lata 2010-2015, została rozstrzygnięta w roku 2016. Głównym laureatem (spośród 11 zgłoszonych) zostało najmłodsze stażem polskie uzdrowisko, jedyne w województwie łódzkim, Uniejów. Jury konkursowe doceniło  wykorzystania źródeł geotermalnych jako uzupełniającego źródła energii oraz nowatorskie rozwiązania edukacji szkolnej, związanej z kształtowaniem postaw proekologicznych. Nagrodę 100 tysięcy złotych Uniejów postanowił wykorzystać m.in. na stworzenie edukacyjnej ścieżki przyrodniczej na terenie parku zdrojowego. 

Zwycięzcą II edycji zostało Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie), w działaniach którego jury doceniło z kolei kompleksowe podejście do wykorzystania energii solarnej oraz zagospodarowania terenów zielonych. Przyznano też dodatkowe wyróżnienia dla małopolskich uzdrowisk (Rabka Zdrój, Sękowa i Szczawnica) w postaci ubezpieczeń chroniących samorządy przed ewentualnymi skutkami szkód środowiskowych.

UMiG Szczawnica

reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 15 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas