aktualności

Petycja mieszkańców uzdrowiska w sprawie "diamentu" Szczawnicy

17.03.2018

Otrzymaliśmy od naszego Czytelnika petycję skierowaną do mieszkańców, miłośników oraz władz Miasta i Gminy Szczawnica w sprawie ratowania zabytkowego budynku zwanego Willą Wanda.

Apeluję do Państwa w bardzo nurtującej mnie sprawie, a  mianowicie proszę o pomoc w uratowaniu „diamentu Szczawnicy”, jakim jest teren oraz budynek Willi „Wanda”, byłego ośrodka zdrowia, znajdujący się w Szczawnicy przy ul. Główna 31. Niejeden szczawniczanin przyszedł tu na świat, niejeden odzyskał tu zdrowie. Widząc potencjał tego miejsca, postanowiłem zademonstrować Państwu kroplę w morzu możliwości tego terenu, udostępniając go na szereg imprez plenerowych dla mieszkańców oraz gości Szczawnicy, m.in. Dzień Dziecka, koncert Grzegorza Turnaua, koncerty Warsztatów Muzycznych, Festyn Rodzinny Związku Podhalan, zawody sportowe dla dzieci i młodzieży, Spotkanie Interreg między Polską a Słowacją, Festiwal Światła „Owczachatka”. Pomimo średniego stopnia zamożności, ale przy pomocy rodziny, dobrych ludzi, a także niestety banku, pokazałem, że ten teren powinien być dla Miasta bezcenny. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi ze Szczawnicy, jak i spoza niej, to miejsce zaczęło nabierać uroku, a także pokazało, że jest potrzebne temu Miastu. Wyobraźmy sobie przyszłość. Rozwiązalibyśmy problem wiecznej tułaczki z organizacją wszelakich imprez kulturalno-sportowych. Może postarajmy się wspólnie dać ludziom nas odwiedzającym, a także sobie, trochę kultury w szerokim pojęciu tego słowa, a nie tylko budujmy pensjonaty, apartamenty, hotele, które niestety są obłożone tylko przez cztery miesiące w roku. Miejsce to otwiera nowe możliwości w Szczawnicy, łączy Park Dolny z Promenadą, mieści się na obrzeżach Centrum, nie przeszkadza nikomu w wypoczynku i nie zakłóca bieżącego życia miasta. Jest ogólnie dostępne. Nie ma lepszego „Diamentu”. Sam budynek, dzięki możliwości zdobycia dotacji, można byłoby zaadoptować na chociażby: Dom Spokojnej Starości, Żłobek czy reprezentacyjną Rezydencję Miasta, gdzie można byłoby podejmować Delegacje czy pojedynczych zacnych Gości Szczawnicy oraz zrobić zaplecze dla różnych form pożytku publicznego. Niestety, zamiast Miasta, zainteresowali się tym miejscem deweloperzy i ich poplecznicy, którzy mieli w planach budowę tam nowych apartamentów. Byłem zmuszony podjąć decyzję o ratowaniu tej posiadłości i, aby zyskać na czasie i wyprzedzić deweloperów, zaproponowałem wykupienie tego miejsca. Niestety samemu nie udało mi się ocalić naszego diamentu.  Przypominam także, że 17 listopada 2016, podczas spotkania rozpoczynającego prace nad „Gminnym programem rewitalizacji na lata 2017-23”, które odbyło się w budynku Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica, Willa „Wanda” wraz z otoczeniem znalazła się wśród historycznie i strategicznie cennych nieruchomości, co do których  prawo pierwokupu powinno mieć Miasto. Nie dajmy się nabrać na deweloperskie sztuczki i pułapki jak w innych miastach. NIE ZGADZAM SIĘ na zmianę przeznaczenia tego terenu w planach zagospodarowania przestrzennego w tym Mieście! Oby przyszłe pokolenia nie chciały oceniać obecnych Władz przez pryzmat tego, co zostało zarobione, tylko - co zostało zaniechane. Nie chwalmy się osiągnięciami, tylko róbmy coś co jeszcze bardziej przyczyni się do rozwoju Naszego Miasta. Zjednajmy się w końcu w tym Mieście! Robiąc sobie na złość, zostajemy w tyle za resztą. Jeżeli Wyrazicie Państwo chęć załatwienia tej sprawy, ja ze swojej strony, po ustaleniach podatkowo-prawnych, jestem skłonny przekazać na rzecz Miasta dwie atrakcyjne działki w Szczawnicy (Zabaniszcze, trasa narciarska II). Działki te, Miasto mogłoby kiedyś wykorzystać do negocjacji warunków umowy z PKL lub innym inwestorem. Trasa narciarska nie jest w stanie rozsądnie ich ominąć. Przekazałbym także na rzecz Miasta całą infrastrukturę wykonaną na terenie placu przy willi „Wanda”, wartą ok. 250 tys. zł. Myślę, że zamożniejsi mieszkańcy Naszego Miasta oraz ludzie dobrej woli chętnie wesprą tak szczytny cel. Tych, którzy mają podobne myślenie proszę o zaangażowanie. Nie bagatelizujmy tego, zapraszam do konsultacji. Dotacje oraz konserwator zabytków również nam pomogą. Moim zdaniem, Właściciele,  również nie chcą wygórowanej ceny za bezcenne miejsce dla Miasta i byliby szczęśliwi, gdyby Miasto zareagowało na ten apel. Oby wnuki nie musiały się za nas wstydzić! Ratujmy Nasz Diament!!!          cdn...
       
Z poważaniem rodowity szczawniczanin   -      Wojciech Wiercioch

fot. Wikipedia
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 02.2019
  • 24 02.2019
  • 28 02.2019
reklama
dołącz do nas