aktualności

O smogu w łapszańskiej szkole

14.05.2018

Jest to coś czego nie widać, a bez tego czegoś nie możemy żyć, jeśli to jest bardzo zanieczyszczone czujemy się źle i chorujemy - co to jest? Po prostu powietrze.

 

O powietrzu i o tym, co go niszczy, czyli smogu rozmawiali dziś uczniowie łapszańskiej szkoły podstawowej podczas warsztatów zorganizowanych z okazji tegorocznego Dnia Ziemi - co prawda dzień ten obchodzony był na całym świecie 22 kwietnia, ale o Ziemi trzeba pamiętać cały rok. I tak uczniowie klas pierwszych po klasy szóste zastanawiali się nad tym czym jest samo powietrze, jak go opisać, co go zanieczyszcza i najważniejsze jak o nie dbać, czyli czym nie palić w piecu. Oczywiście nie zabrakło miejsca na problem SMOGU (z ang. smoke - dym i fog mgła), który szczególnie zimą daje o sobie znać, a przez który cierpi cała ziemia, a w tym szczególnie ludzie. A o tym jak sobie z nim poradzić, opowiadała prowadząca warsztaty pani Małgorzata Olejarz - ekodoradca z naszego UG. Były i filmiki, ciekawostki, doświadczenia, zajęcia w grupach i mnóstwo informacji, które można wykorzystać w życiu na co dzień. Uczniów zaciekawiły zajęcia - na pewno będą bardziej dbać o to aby powietrze wokół było czystsze, czasem trzeba tak niewiele - na początek wystarczy spalać w piecu węgiel czy drewno - NIE WOLNO SPALAĆ W NIM ŚMIECI, bo wtedy sami niszczymy swoje zdrowie, po prostu: SMOG ALBO ZDROWIE więc wybór jest prosty: NIE TRUJ SIEBIE I INNYCH! Dziękujemy naszemu ekodoradcy za lekcję!

Warsztaty zostały zrealizowane przez Ekodoradcę Małgorzatę Olejarz z Urzędu Gminy w Łapszach Niżnych w ramach projektu "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze"/LIFE-IP MAŁOPOLSKA/LIFE14 IPE PL 021 dofinansowanego ze środków programu LIFE

Unii Europejskiej

B. Kowalczyk

 

 

 

 

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 02.2019
  • 24 02.2019
  • 28 02.2019
reklama
dołącz do nas