aktualności

Poszukujemy pamiątek związanych ze szczawnickim Dworcem Gościnnym

12.05.2011

 Redakcja portalu internetowego pienin24.pl, wspólnie z Firma ,,Thermaleo’’ Sp. z o.o., inwestorem szczawnickiego Dworca Gościnnego poszukują fotograficznych dokumentów, jak i innych pamiątek związanych z  Dworcem Gościnnym, którego odbudowa obecnie dobiega końca.  

Dworzec Gościnny w Szczawnicy został zbudowany w 1885 roku, cztery lata po śmierci pomysłodawcy jego budowy, założyciela szczawnickiego Uzdrowiska Józefa Szalay’a.

Dworzec, jako budowla nie od razu przypadła do gustu miejscowym, jednak bardzo szybko Dworzec Gościnny stał się centralnym miejscem życia kulturalnego a nawet gospodarczego Szczawnicy.

W Dworcu mieściła się sala balowa na 500 osób, a wokół tej sali biegła galeria dla publiczności i muzyki. Były oczywiście garderoby dla aktorów, czytelnia, jadalnia i kawiarnia.

W Dworcu Gościnnym znalazł także swoje miejsce pracy jeden z najbardziej cenionych w ówczesnych czasach fotograf Awit Szubert, posiadający od 1884 r. własne atelier.

W Dworcu Gościnnym odbywały się odczyty, to w nim powstawały obrazy Henryka Siemiradzkiego, a na deskach teatru Dworca Gościnnego występowała Helena Modrzejewska i debiutował w 1904 r. Stefan Jaracz.

To w nim także  w 1959 r. wystawiono zbiór niezwykłych eksponatów, ukazujących piękno i bogactwo Pienin. Ekspozycja powstała dzięki społecznej zbiórce, zainicjowanej przez etnografa Konstantego Rajskiego i pisarza Jana Wiktora.

Dalszy rozwój tego niezwykłego muzeum nastąpil dzięki dr. Arturowi Wernerowi, szczawnickiego społecznika, który powołał oddział miłośników kultury i sztuki górali pienińskich. Kolekcja zaczęła rosnąć także dzięki szczawnickiemu poecie Michała Słowik Dzwona.

Niestety w 1962 r. Dworzec Gościnny spłonął a jego odbudowy podjęli się dopiero spadkobiercy hr. Adama Stadnickiego, rodzina Mańkowskich.

Obecnie prace budowlane Dworca Gościnnego dobiegają końca i rozpoczął się okres gromadzenia eksponatów historycznych ukazujących historię Dworca Gościnnego, które w części wedle zamysłu potomków hr. Adama Stadnickiego znajdą się w Muzeum Uzdrowiska, a część w Dworcu Gościnnym.

APEL!

Aby jednak można było udostępnić szerokiej publiczności eksponaty obrazujące historię Dworca Gościnnego zarówno rodzina Państwa Mańkowskich, jak i dyrekcja Muzeum Uzdrowiska oraz redakcja portalu internetowego pieniny24.pl pragną zaapelować do wszystkich internautów, mogących posiadać w rodzinnych zbiorach jakiekolwiek dokumenty, fotografie, czy inne pamiątki dot. szczawnickiego Dworca Gościnnego o kontakt bądź z dyrekcją Muzeum Uzdrowiska – e-mail:

mwawrzczak@thermaleo.pl , bądź bezpośrednio z redakcją pienin24.pl, lub na adres e-mailowy: holkiewicz@thermaleo.pl

Janusz Chęciński
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas